Ostatně kdo by nebyl hrdý na světoznámé české hudebníky nebo špičkové malíře. Takovým malířem je i třebíčský Josef Kremláček.

Tohoto umělce, který se proslavil zejména ilustrováním dětských knih, snad ani není třeba představovat.

Jeho obrazy lze najít po celém světě včetně zámku v rakouském Riegersburgu, kam dnes zamíří naše kroky.

Riegersburg leží na hranicích s Českou republikou, jen deset kilometrů od Vranovské přehrady. Malé vesničce vévodí nádherný barokní zámek šlechtického rodu Khevenhüller-Metsch, ve kterém můžeme obdivovat krásně zařízené prostory ve stylu Ludvíka XVI., čínské salonky nebo i původní zámeckou kuchyni s desítkami hrnců, pánví, forem, no prostě vším, nad čím jistě zaplesá srdce každé pořádné hospodyňky.

Celé jedno křídlo zámku bylo ale také přebudováno na výstavní síň. Zde nyní až do 16. listopadu probíhá výstava „Kouzlo krajiny, sen a skutečnost", která tvoří kolekci obrazů asi 50 malířů a grafiků z Rakouska, Česka, Slovenska, Německa a Ruska. Vedle dvou Kremláčkových koláží zde visí třeba obrazy Adolfa Hoffmeistera, Karla Nepraše či Jiřího Škodáka. Styl každého z nich je zcela odlišný, motiv je však vždy podobný hrátky s realitou a fantaskností.

Neumíte německy a bojíte se, že při prohlídce zámku neporozumíte ani slovu? Žádný strach,v Riegersburgu se provází v češtině. A tak se od průvodce Martina dozvíte, že zámek má několik nej. Například to, že v tamním parku se nachází nejstarší psí hřbitov v Rakousku.

„Jeden z bývalých majitelů zámků neměl děti, a tak si místo nich pořídil osmnáct psů," vysvětluje. „V parku je pohřbeno jedenáct z nich."

Když už budete v Riegers-burgu, nemusíte se za koupáním vracet zpět na Vranov. Zkuste čtyři kilometry vzdálené Bergwerkseen, vzniklé zatopením hnědouhelných dolů. Věřte, koupání v nich je opravdu parádní.

A parádní je také poznávat tento kraj na kole.

Už jen třeba kvůli tomu zážitku, kdy po polní cestě překročíte hranici na „přechodu" Podmyče-Felling.

Tak neváhejte a vypravte se za krásným zámkem s českými průvodci, skvělým koupáním, vynikajícími cyklotrasami, a hlavně za třebíčským akademickým malířem Josefem Kremláčkem do Riegers-burgu. Je to sice už cizina, ale cizina, v níž se budete cítit jako doma.