Za dvanáct měsíců roku 2007 si plný počet bodů v Třebíči „zasloužilo“ celkem šestnáct šoférů. Loňský rok byl zatím co se statistik týče nejhorší. Na odboru dopravy třebíčského městského úřadu evidují celkem 66 „hříšníků“, kteří se úspěšně vybodovali. „Ten nárůst byl oproti roku 2007 značný. Projevilo se to i na zvýšeném počtu dopravních přestupků,“ sdělil Jozef Potančok, vedoucí oddělení evidence řidičů.

Celkem se jich v roce 2008 stalo 10 849 což je nárůst o čtyřicet procent oproti roku předcházejícímu. Opačnou zkušenost mají na odboru dopravy Městského úřadu v Náměšti nad Oslavou, podle slov Moniky Vítkové z evidence přestupků došlo na Náměšťsku k jejich poklesu. „Dopravních přestupků jsme v roce 2008 evidovali celkem 163 což je méně než v roce předešlém. Řidičů s plným počtem bodů máme na seznamu celkem čtrnáct.“


Nejméně řidičů s dvanácti bodovým kontem je v Moravských Budějovicích. „Za loňský rok nasbíralo plný počet trestných bodů celkem sedm řidičů,“ prozradil vedoucí tamního odboru dopravy Jaromír Mafek. Své zkušenosti s bodovým systémem má i osmadvacetiletý řidič z povolání Jaroslav Růžička ze Šebkovic. „Na svém kontě mám celkem jedenáct bodů. Za jeden přestupek jsem dostal naráz pět bodů, potom mi čtyři odečetli. Na přezkoušení do Mostu se ale nechystám, slyšel jsem, že to stojí osm tisíc korun. To je pro mě docela velká částka. Pokud budu jezdit rok bez problémů z konta se mi tři body odečtou,“ uvedl Růžička.


Přezkoušení na mosteckém autodromu podle slov Jozefa Potančoka absolvoval z Třebíčska zatím pouze jeden řidič. „Po absolvování dobrovolného školení bezpečné jízdy pro řidiče, dostane každý, který jej ukončil potvrzení o jeho absolvování. Poté si může podat žádost na příslušném obecním úřadu s rozšířenou působností o odečtení tří bodů,“ sdělil Potančok. Stav svého bodového konta může zájemce od Nového roku zjistit hned na několika místech, kromě odborů dopravy úřadů s rozšířenou pravomocí a kontaktních místech Czech POINTů lze stav konta zjistit i na některých pobočkách České pošty.