Kanalizaci je ovšem nutné opravit, dokud plynou dotační peníze a je potřeba to udělat „do Dvorského“. To je v Jaroměřicích místní fenomén, podle kterého se organizuje chod města. Na Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského se totiž sjíždějí tisíce návštěvníků a centrum musí být tou dobou v bezvadném stavu. Letos je zahajovací koncert naplánovaný na 4. srpna.

„Bude to náročné, ovšem budeme se snažit, aby se jednotlivé ulice dělaly na etapy, aby třeba konkrétně Březinova ulice byla přístupná pro pěší a podobně,“ předeslal starosta Jaroměřic Jaroslav Soukup.

Celá letošní investice se uskuteční ve spolupráci dobrovolného svazku obcí Vodovody a kanalizace a města. Krajská správa a údržba silnic Kraje Vysočina (KSÚSV) bude vykonávat částečný dozor, protože se budou pokládat trubky i do komunikací v majetku kraje.

Kudy objížďky?

„Nemůže se začít dřív, je to kvůli počasí, silniční stavby zpravidla startují od dubna. Potřebujeme dořešit ještě jednu podstatnou věc objížďky,“ zmínila Monika Vavřínková z třebíčského pracoviště KSÚSV. Zatím se teprve dolaďuje, kudy bude jezdit nákladní doprava.

Osobní auta se budou Březinově ulici vyhýbat okolo autobusového nádraží, školy a zámecké zahrady. Škola je asi nejkritičtější bod, ovšem podle dopravního inženýra Pavla Roudenského by to neměl být problém, pokud se sem umístí zpomalovací značky.

„Procházel jsem sčítání dopravy, které se v Jaroměřicích dělalo před časem. Z něj vyplynulo, že po Březinově ulici projede za den maximálně sto náklaďáků či kamionů. To není natolik zdrcující, abychom je museli odklánět například přes Ratibořice. Ale budeme o tom ještě jednat příští pondělí na odboru dopravy na třebíčské radnici, pak bude podoba objížděk definitivní,“ zmínil Roudenský.

Kde všude se tedy bude kopat? Březinova ulice bude rozdělená na dvě etapy od centra po křižovatku s Havlíčkovou ulicí, tato fáze by měla být hotová do hudebního festivalu. Druhá část od křižovatky po výpadovku na Třebíč se bude dělat následně. Budovat se bude v ulicích Helfertova, Palackého, Kaunicova a Lázeňská. Podle harmonogramu prací má být hotovo příští rok v březnu. Pak budou mít Jaroměřice ze sta procent napojené domácnosti na čističku, čímž splní unijní závazek.

Některé okrajové ulice však ještě v budoucnu čeká pokládka nové kanalizace, protože původní už není v dobrém stavu. Bude záležet na tom, zda se podaří sehnat peníze. Jedná se například o ulici Ke Spravedlnosti a Ohrazenickou.

Kanalizace se v Jaroměřicích opravuje už několik let. Současná část projektu začala loni, bude stát bezmála 45 milionů korun bez daně, část jsou dotace. Dalších skoro deset milionů zaplatil loni Kraj Vysočina za přebudované povrchy svých silnic.

Kdy a kde se bude kopat

- v současnosti se dodělává část u střelnice, do půlky dubna se stroje dostanou k ulici Poděbradově

- v dubnu se začne dělat Březinova ulice, bude rozdělena na dvě fáze: od centra po křižovatku s Havlíčkovou ulicí se bude dělat do počátku srpna, pak teprve se dodělá od křižovatky po výpadovku na Třebíč

- od dubna do června se bude dělat ulice Helfertova (ke kostelu)

- od srpna do září je v plánu ulice Kaunicova

-od září do listopadu se bude opravovat ulice Lázeňská

Zdroj: svazek obcí