Držení mobilního telefonu za jízdy je častým nešvarem českých řidičů. „V České republice používají mobilní telefon při řízení zhruba dvě třetiny řidičů. K prohlížení sociálních sítí za jízdy se přiznává nejvíce řidičů na Vysočině,“ uvedla Monika Bartlová z České asociace pojišťoven, která za kampaní stojí. Jen za prvních pět měsíců letošního roku zemřelo v důsledku nepozornosti za volantem čtyřiadvacet osob. Nepozornost byla příčinou každé páté nehody.

Pětina řidičů na Vysočině si údajně za jízdy prohlíží sociální sítě. To je výrazně vyšší počet než ve zbytku republiky. Ani zadržení policií a vyměřená pokuta jejich chování často nezmění. Paradoxně dle statistik řidiči na Vysočině a v Libereckém kraji telefonují za jízdy nejméně.

Víkendová kampaň probíhající ve spolupráci s Besipem byla zaměřená právě na řidiče, kteří používají mobilní telefony a jim podobné zařízení při jízdě. V sobotu 30. června od pravého poledne stála policejní hlídka tři hodiny v Čížově na Jihlavsku u frekventované silnice I/38. „Řidič, který při řízení motorového vozidla používá mobilní telefon a nevěnuje se plně řízení, je nebezpečný nejenom sám sobě, ale i pro ostatní účastníky silničního provozu,“ podotkla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Držet za jízdy hovorové zařízení je přestupkem proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. Policisté mohou dát řidiči pokutu až tisíc korun na místě, ve správním řízení je to ještě více. V obou případech pak přijde viník o dva body.