Čtěte také glosu:
Libor na nás není zvědavej

Proč tak dlouho? Půlroční dílo je důsledkem až přílišné shovívavosti zadavatele veřejné zakázky, kraje Vysočina.

Objezd se podle odborníků dá postavit za mnohem kratší dobu. „Jsem si naprosto jistý, že termín se dá zkrátit minimálně o polovinu,“ říká Milan Šťastný z třebíčské stavební firmy Kapucín.

Kvůli stavbě objezdu je zcela uzavřená křižovatka u supermarketu Billa v Týně. Řidiči musí objíždět celé město a již první dny přinesly komplikace, velká zdržení a všeobecné rozčarování. „Jsem v šoku, co vše je možné. Rozsah a délka objížďky je nepřiměřená. Jezdívám do Poličky, tam se stavěl kruhový objezd na frekventované silnici I. třídy, která byla zavřená jen v jednotlivých dnech. Stavbaři tam pracovali do stmívání a hlavně o víkendech,“ rozčiluje se místní David Závodský.

On ani ostatní řidiči zřejmě ještě netuší, že bude hůř. Krajští úředníci se totiž rozhodli, že nechají zároveň opravit i jámy na silnici před Pocoucovem, kde je vozovka po zimě zcela rozpadlá.

Až se silnice zavře i tam, kudy pak povede objížďka? Přes Budíkovice, právě k uzavřené křižovatce u Billy. Řidiči se tam budou kodrcat úzkou náhradní cestou kolem sběrného dvora ulicí Na Klinkách. Zavřeno by mělo být už od pondělí a objížďka Pocoucova pak potrvá do 17. dubna.

Komplikovanou dopravní situací ve městě se ve čtvrtek večer zabývali i třebíčští zastupitelé. Mnoho ale nevyřešili, jen ukázali prstem na viníky – politiky a úředníky kraje Vysočina. „V této chvíli není možné něco změnit. S krajem se snažíme jednat, ale oni to tam berou s úsměvem na rtu,“ řekl místostarosta Pavel Pacal.

Zkrácení uzavírky na kruhovém objezdu se, jak řekl, snaží dohodnout s krajským náměstkem pro dopravu Liborem Jouklem (ČSSD). Ten prý už třikrát odmítl dohodnutý termín schůzky. Do Třebíče by měl konečně přijet příští týden.

Je ale velmi pravděpodobné, že délku uzavírky teď už nikdo a nic nezmění. Vše je otázkou smluv a dohod, stavební firma tudíž nemusí na žádné připomínky slyšet.

Potvrdil to i mluvčí kraje Jan Nechvátal. „Smlouva je v tuto chvíli uzavřena na dané termíny, technologické postupy neumožňují zkrácení termínu,“ odpověděl. Na křižovatce se zároveň opravuje kanalizace, nutné jsou také překládky kabelů, vysvětlil.

Ani třebíčská radnice ovšem není v této šlamastyce zcela bez viny. Při povolování stavby bylo město účastníkem stavebního řízení a mohlo se včas k délce stavby vyjádřit. Radniční úředníci i bývalý starosta Ivo Uher se teď ale tváří, že si na nic takového nevzpomínají.

Reputaci města, jak se zdá, nenapraví ani stranická mise zastupitele Vladimíra Malého (ČSSD) za náměstkem Jouklem, o kterou Malého požádal místostarosta Pacal. „Já se můžu za Liborem v pondělí zastavit. Sice nevím, jestli bude slyšet na nářky nějakého zastupitele z Třebíče - už vím, co mi odpoví - ale zastavit se tam můžu,“ nechal se slyšet Malý.