Od posledního prosince tohoto roku bude jejich řidičský průkaz neplatný. Musí si jej zavčas vyměnit.

Řidiči na Třebíčsku patří v tomto ohledu k nejlepším v republice. Vyměnit jim zbývá již pouze 27 procent, a to je třetí nejlepší číslo v republice. „Ještě v září jsme byli dokonce první. Musíme nejprve poděkovat občanům, že reagují na výzvy v médiích a chodí si průkazy měnit zodpovědně. Doufám, že do konce roku jich zvládneme co nejvíce," přál si vedoucí odboru správních činností v Třebíči Karel Prokeš. Přesto ještě do konce roku zbývá vyměnit 2 653 řidičských průkazů. Koho se to týká, neměl by váhat.

„Je potřeba, aby lidé přišli skutečně včas. Trvá tři týdny, než se průkaz vyrobí. Neměli by to nechávat na poslední chvíli. Máme půlku listopadu, takže zbývá asi měsíc, pokud chtějí mít řidičský průkaz včas," podotkla Marie Koblížková z odboru dopravy v Náměšti nad Oslavou.

Tam zbývá vyměnit ještě pět set průkazů, což představuje asi třicet procent. Že lidé z Třebíčska obecně patří ve výměně k těm zodpovědnějším, dokazuje i číslo z Moravských Budějovic. Tam zbývá vyměnit ještě asi 29 procent průkazů. Přitom celorepublikový průměr je až o pět procent vyšší.

V Třebíči se snaží vyjít řidičům vstříc, vyměnit průkaz si mohou přijít každý všední den. V pondělí a středu je otevřeno od 8 do 17 hodin, v úterý, čtvrtek a pátek od 8 do 15 hodin.

S sebou musí mít žadatel fotografii, řidičský průkaz a občanský průkaz. „Doba obsluhy je tady přibližně tři minuty. Maximální doba čekání byla pět minut. Je to dáno dobrou prací zaměstnanců a tím, že otevřeno máme celý týden," zmínil Karel Prokeš.

Pokud nechce majitel dokladu při výměně měnit žádné údaje, je vše zdarma. „Pokud žádá nějakou změnu, například se přestěhoval, tak zaplatí 50 korun," dodal Prokeš.

Kdo do konce roku nedostane nový průkaz, má smůlu. Pokud ho chytí policie, čeká ho až dvouapůltisícová pokuta.