„Když mám čas, sundám zástěru, sednu do auta a jedu knihy nabízet do škol,“ říká Radomír Ráček. Knihy si totiž sám vydává a sám je i prodává. Několik škol jeho pohádky zařadilo do vzdělávacího programu. Děti se z Ráčkových pohádek učí číst. Jeho příběhy jsou lehké, psané s nadsázkou. A děti baví.

„Učitelky mi říkají, že modernější knihy potřebují. Učit děti číst podle Jiráska, Němcové a Erbena je pro děti těžké. Spoustě slov nerozumí,“ svěřuje se Ráček.

Pohádky původně vymýšlel pro své syny. Nechtěl jim totiž na dobrou noc předčítat nic, z čeho by měli špatné sny. Například zkazky o vlku, který kdekoho sežere. „Chtěl jsem pohádky pozitivní, s naučnou formou, aby si z nich něco vzali,“ vysvětluje.

Tak se do příběhů začal prolínat běžný život Ráčkových. Když šli na houby, vznikla pohádka o houbách, jak se zpracovávají a co se z nich vaří. A když kluci museli poprvé k zubaři, vyprávěl jim táta příběh o hodném čertu Matesovi, který pomohl medvědovi s bolavým zubem.

Čert Mates se stal hlavním hrdinou Ráčkových pohádek. Příběhů za pár týdnů byla celá řada a zanedlouho vznikla první knížka. Postupně přibyly dvě další. Autor má námět i další díl, vydat jej se ale zdráhá. „Nechci být jako nějaká Ordinace v růžové zahradě,“ směje se.

Knížky prodává i ve svém vyhlášeném řeznictví v Třebíči. O zákazníky nemá nouzi. Ráčkovým heslem je kvalita, kvalita a ještě jednou kvalita. „Snažím se prodávat pouze to, co mi chutná. A to jsem gurmán,“ ukazuje pult plný uzenářských lahůdek. Za své výrobky získal třikrát titul Král moravských uzenářů. Ráček podotýká, že sám bez svých zaměstnanců by nezmohl nic. „Mám výborného výrobáka, pana Haranta. Káru se mnou tlačí celý kolektiv včetně prodavaček a uklízečky,“ zdůrazňuje.

Pro úplnost je třeba zmínit, že ve své rodné Náměšti provozují Ráčkovi ještě lahůdkářství a cukrárnu. I zde platí, že vše je originál Ráček, neošizené a vyrobené podle vlastní receptury. „Vše si vyrábíme sami. Saláty, pomazánky, i cukrárnu máme s vlastní výrobou. Jsem precizní člověk. Cokoli dělám, musí být na sto procent,“ uzavírá Ráček.