Investiční akce jsou podle prohlášení, jež vedení radnice zveřejnilo na včerejší tiskové konferenci, limitované. Důvodem je, že stále nejsou známé podmínky, za jakých budou poskytované evropské dotace. Přesto se v programovém prohlášení dají nalézt poměrně zajímavé body. Nechybí v něm ani tradiční třebíčské téma, revitalizace Karlova náměstí.

Podle starosty Pavla Janaty na tom bude vedení města intenzivně pracovat. „Naší ambicí je posunout přípravu revitalizace tak daleko, že koketujeme s myšlenkou, zdali by nebylo možné v závěru tohoto volebního období samotnou realizaci projektu spustit," řekl Janata. Tři a půl roku do příštích voleb se zdají jako poměrně krátká doba na spuštění tak komplikované akce, kterou revitalizace náměstí je, Janata se toho však nebojí: „Před námi je samozřejmě spousta práce, nicméně si myslíme, že když se tomu budeme systematicky věnovat, mohlo by to vyjít," dodal.

Vzniká harmonogram

Vedení města při úvahách o revitalizaci Karlova náměstí vychází ze studie, kterou má k dispozici, ta by také měla sloužit jako podklad pro budoucí stavební práce. Setkání s autorem studie a seznámení s aktuální situací plánují radní do měsíce. „V současné době děláme časový harmonogram kroků, které by měly začít aktivní práci na revitalizaci Karlova náměstí," řekla radní Marie Černá. Radnice bude důležitý krok konzultovat i s veřejností, ale až poté, kdy bude mít sama jasno, zda je aktuální studie realizovatelná. Příští týden na zasedání zastupitelstva také dojde ke zřízení výboru pro revitalizaci Karlova náměstí. Na podobné téma mluvil už na ustavujícím zasedání opoziční zastupitel Jaromír Barák, tehdy však navrhoval zřízení výboru pro revitalizaci centra města: „Myslím si, že by se to mělo řešit jako celek, Karlovo náměstí by se nemělo vytrhávat z kontextu celého centra," uvedl Barák s tím, že na zastupitelstvu navrhne rozšíření působnosti výboru na celé centrum.

Prostředky na revitalizaci náměstí vedení města odhadovat nechtělo, na získání peněz nicméně pracuje. „Pečlivě sledujeme možnosti finančních příležitostí, aby revitalizace nebyla dělaná jednom z prostředků města, ale i z vnějších zdrojů," konstatovala Černá. Na Karlově náměstí budou úřadovat dělníci už letos, od května do září se tu bude rekonstruovat kanalizace. „To je předvoj opravy sítí, které budou naprosto nezbytnou součástí revitalizace a budou zřejmě v daleko větším finančním objemu než to, co uvidíme na povrchu," doplnila radní. Zástupci koalice prohlášení připravili na poradě, která se konala minulý měsíc v Hrotovicích a rada města ho schválila v úterý. Vychází z volebních programů, strategického plánu rozvoje Třebíče a finančních možností.