„Co mám informace, tak velkou část vlastně zbourají a postaví nově. U nás je nádraží fakt hodně zchátralé, prostory většinou nevyužívané. Jsem moc rád, že tato neutěšená situace skončí,“ je s krokem SŽDC spokojený meziříčský starosta Josef Komínek.

Podle mluvčí SŽDC Radky Pistoriusové ve Velkém Meziříčí bude výsledkem prací zateplený objekt s novými okny i opravenou střechou a vhodněji řešenými vnitřními prostory než dosud. „Vybuduje se nová čekárna s bezbariérovým přístupem, necháme zrekonstruovat sítě včetně elektřiny a kanalizace,“ přiblížila mluvčí.

Ski areál na Jalovci.
Lyžuje se všude. Na Jalovci je v provozu velký i malý vlek

Nejvíc cestujících z Velkého Meziříčí míří vlakem do Křižanova. „A tam se to rozděluje na směry Brno a Žďár nad Sázavou. Křižanovská výpravní budova je vlastně stejná jako naše,“ doplnil starosta Meziříčí Komínek.

Tomu odpovídá částka, kterou SŽDC utratí za rekonstrukci právě v Křižanově, na kterou se letos taky zaměří. Stavební práce spolykají 43 milionů korun. V Křižanově se bude dělat nová čekárna pro cestující včetně zázemí – toalety a pokladny. I tam se vybudují nové sítě, kanalizace a vytápění.

Blíž k terminálu a podchodu

Další vysokou částku, celkem 30 milionů korun, stát proinvestuje při rekonstrukci výpravní budovy na nádraží v Třebíči. Začátek prací je podle dřívějších informací naplánován na polovinu tohoto roku, akce potrvá do srpna 2020. Půjde opět o kompletní zásah do výpravní budovy. Přízemí poté bude splňovat požadavky na bezbariérovost, hlavní odbavovací prostor s čekárnou a pokladnami se přesune blíž dopravnímu terminálu. Lidé tak rychleji přejdou k autobusovým zastávkám a podchodu. Lepší zázemí získají i zaměstnanci drah.

Celkem 21 milionů korun SŽDC proinvestuje v Ostrově nad Oslavou, kde při rozsáhlé rekonstrukci dojde ke změně dispozic vnitřních prostor, aby měli cestující větší komfort. Výpravní budova bude zateplená a moderní, dostane nové rozvody včetně topení.

Stejně tak se důkladně „sáhne“ do staré nádražní budovy ve Skleném nad Oslavou. Počítá se tu s mimo jiné opět s výměnou oken, zateplením a přestavbou čekárny. Rekonstrukce vyjde na 13,5 milionu korun.