Naštvaní jsou přitom i někteří obyvatelé Opatova. Sen provozovat celoročně kemp u rybníka v Opatově se holandským majitelům Jur a Lilian Vinke dařilo naplňovat až do loňského podzimu. Zhruba od října je rybník vypuštěný.


V letní sezoně zde bývalo kolem padesátky karavanů, klientela převážně z Holandska, v menší míře i z Čech a dalších zemí. Dnes je tu jen pětice karavanů. „Loni jsme vsadili na velkou reklamu a investovali do ní hodně peněz. Letos máme o 1 500 rekreantů méně než loni. Je to kvůli tomu, že na rybník jsou negativní ohlasy,“ vysvětlovala spolumajitelka kempu Lilian Vinke.


V internetových diskusích si lze přečíst reakce návštěvníků kempu, kteří odtud znechuceni odjeli. Příkladem může být tato: „Bohužel hodnotíme velmi špatně, právě jsme odsud přijeli. V současné době tento kemp nedoporučujeme. Příjezdová cesta je vhodná nejspíše pro tanky. Výhled je příšerný, díváte se na bahnitou díru o rozloze 20 hektarů, zapáchající bahno. Tento zápach je cítit po celý den v kempu, a aby toho nebylo dost, jste vysáti hmyzem a komáry. Kdo chce onemocnět a cítit se hrozně, je pro něj tento kemp dobrý tip.“


S prodejem se místní nesmířili


Rybník Vidlák je ve vlastnictví soukromé majitelky z Opatova. Tu se Deníku nepodařilo zastihnout ani doma, ani na telefonu. Majitelé kempu koupili budovu u rybníka od městyse Opatov roku 2004, od soukromého majitele zakoupili i přilehlou louku.


A právě prodej bývalé obecní budovy je solí v očích mnoha místních obyvatel.


„To nebyl uvážený prodej. Neměli to vůbec prodávat. Kdyby ten kemp s restaurací patřil obci a byl v provozu, ubylo by tu nezaměstnaných a vybralo by se na poplatcích. Za ně by se opravily cesty a chodníky. Takhle obec investuje, aby jim v zimě zpřístupnila cestu. Štvou mě. Ještě bych jim tam nasadil moskyty,“ netajil rozhořčení obyvatel Opatova, jenž si nepřál být jmenován.


Na dotaz, zda se místní chodí k rybníku Vidlák koupat, reagoval: „Copak mohou? Vždyť to tam mají oplocené.“


Podle slov majitelů kempu se prý obyvatelé Opatova a okolí mohou v jejich kempu koupat, pokud se jich slušně zeptají a respektují dodržování klidu v kempu a také nepřináší k vodě nápoje a jídlo ve skle.


Vidlák je jedním z největších rybníků na Třebíčsku a jeho plocha je kolem 16 hektarů. Podle vedoucí oddělení vodního hospodářství MěÚ Třebíč Jany Kristkové není tento rybník vedený jako rekreačnÍ.


Rekreační rybníky tu vůbec nejsou

„Na Třebíčsku nemáme vedený ani jediný rybník coby rekreační,“ objasnila Kristková situaci. Po majitelích vodních ploch, které nejsou vedeny coby rekreační, proto nelze vymáhat zlepšení podmínek pro koupající hrozí majiteli rybníku především za to, pokud nedodržuje schválený manipulační řád.
Pro každý rybník jsou v něm zvlášť uvedeny nezbytné číselné údaje – například minimální a maximální výše hladiny a taktéž minimální zůstatkový průtok (a to i na úkor hladiny v rybníce). Kontroly provádí správce toku a také příslušný odbor životního prostředí.


„Kontroly děláme jen namátkové, rybníků je tu totiž hodně,“ vysvětlila Kristková. „Za letošní rok jsme povolili vybudování zhruba devíti nových rybníků. Loni jsme vydali na desítku povolení k výstavbě nových rybníků,“ řekla Kristková.


Největší nový rybník v budoucnu v katastru obce Krahulov (za tratí, v lokalitě Parný mlýn) jeho velikost by měla přesáhnout 24 hektarů.
Nové rybníky by měly vbrzku vzniknout také na Moravskobudějovicku u Zvěrkovic.