Jednoho rekordu dosáhli energetici už před dvěma týdny. Přispělo k tomu i chladnější počasí. Zvýšené hodnoty elektrického výkonu dosáhli operátoři v návaznosti na bezpečné zvýšení tepelného výkonu v reaktoru o 2,3 % na 1475 MWt, a to bez jakéhokoliv navýšení spotřeby paliva. „Zvýšení výkonu předcházely několikaleté přípravy spočívající především v detailních analýzách a ověření bezpečnostních parametrů,“ vysvětlil ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Třetí reaktorový blok Jaderné elektrárny Dukovany.
Rekord v Jaderné elektrárně Dukovany: energetici dosáhli nejvyššího výkonu

Energii začal třetí reaktorový blok po odstávce pro výměnu paliva vyrábět 3. dubna. Následně museli odborníci provést ještě řadu testů a kontrol pro ověření parametrů na novém zvýšeném 100% výkonu. „Poté operátoři dosáhli celkové výroby elektrické energie na obou turbosoustrojích třetího výrobního bloku 513 MWe. Přispělo k tomu současné chladné počasí, které je z pohledu účinnosti a efektivity pro provoz JE Dukovany nejpříznivější,“ popsal mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

Úpravy čekají i další tři reaktorové bloky dukovanské elektrárny. Po nich by roční výroba měla vzrůst o tři sta tisíc megawatthodin. „Podařilo se nám ověřit a potvrdit všechny očekávané parametry a díky tomu ještě do konce roku přejdeme na provoz se zvýšeným výkonem na druhém a prvním výrobním bloku. Jako poslední se na začátku příštího roku dočká i čtvrtý výrobní blok,“ popsal ředitel elektrárny Roman Havlín.

Další novinkou v elektrárně přechod z jedenáctiměsíčního palivového cyklu na šestnáctiměsíční. „Zavedení paliva nové generace umožňující efektivnější využití energie v palivu a zvýšení kapacity zásobníků čerstvého paliva až na pět let,“ sdělil Bezděk.