Celkem bylo v tomto období uzavřeno v České republice 2818 registrovaných partnerství, podíl registrovaných partnerství uzavřených na Vysočině představuje pouze 1,63 procenta.

Nejvíc registrovaných partnerství bylo uzavřeno v Praze (898), ve Středočeském kraji (302) a v Jihomoravském kraji (301). To v součtu představuje 53,3 procenta všech registrovaných partnerství uzavřených v České republice od roku 2006.

Postavení Vysočiny ve zmíněném žebříčku potvrzují také čísla za druhé pololetí loňského roku. „Nejméně partnerství se uzavřelo v Pardubickém kraji (3 mužská, žádné ženské) a na Vysočině (2 mužská, 1 ženské),“ upřesnil údaje za poslední sledované období Jan Fiala z Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu.

Fiala u příležitosti zveřejnění statistiky připomenul, že registrované partnerství není totéž co manželství. „Registrované partnerství poskytuje gay a lesbickým párům a dětem, které vychovávají pouze omezená práva a povinnosti v porovnání s těmi, které mají manželé,“ uvedl mimo jiné.

Za jedenáct a půl, co zákony umožňují v České republice registrované partnerství uzavřít, tak učinili v téměř dvou třetinách případů (přesně 64,12 procenta) muži.

Za stejné období požádalo o zrušení partnerství celkem 401 párů. „Míra rozpadu registrovaných partnerství činí 14,23 procenta, což je výrazně méně oproti téměř padesátiprocentní rozvodovosti manželství,“ poukázal na jiný zajímavý údaj Jan Fiala.

Uzavírání stejnopohlavních svazků bylo poprvé na světě uzákoněno s platností od roku 2001. „První evropskou a zároveň světovou zemí, která umožnila gayům a lesbám uzavřít manželství, bylo v roce 2001 Nizozemsko,“ připomněl historii Fiala.

Nizozemsko následovala o dva roky později Belgie, první verze tamní zákonné úpravy nepočítala s adopcemi dětí ze strany stejnopohlavních párů.

Přidávaly se další země, pohled na registrované partnerství prošel dynamickým vývojem. To nejvýstižněji potvrzuje moment z loňského prosince v sousedním konzervativním Rakousku. „V prosinci 2017 rozhodl rakouský ústavní soud, že definice manželství jako svazku muže a ženy je neústavní, a zavázal parlament k přijetí zákona o manželství pro všechny,“ přiblížil rozhodnutí u našich jižních sousedů Jan Fiala. Pokud tak rakouský parlament neučiní, bude příslušná legislativa automaticky platit od 1. ledna 2019.