Odpůrci stěhování DDM do Boroviny v čele s opozičním městským zastupitelem Jaromírem Barákem (STAN) sbírali podpisy na petici od začátku února. Pro vyhlášení referenda jich potřebovali přes tři tisíce, podle průběžného sčítání se však zdá, že dosáhnou zhruba na dvoutřetinový počet. „Přesná čísla budeme znát zřejmě dnes večer, až vše sečteme. Je však velice pravděpodobné, že dostatečný počet podpisů nezískáme," informoval Jaromír Barák.

„Většina podpisových míst je vysbírána, čekáme už jen na poslední archy. Odhaduji, že máme patnáct set až dva tisíce podpisů, je ale třeba počítat s tím, že až takových deset procent podpisů bude kvůli nedodržení potřebných náležitostí neplatných," řekl další člen přípravného výboru pro referendum Jan Břížďala.

I přes neúspěch petice se opozice nevzdává, Jaromír Barák se bude snažit vyvolat referendum na čtvrtečním zasedání zastupitelstva. Využije k tomu druhou zákonnou možnost referendum může vyhlásit ze své vůle samo zastupitelstvo. To však vzhledem k rozprostření politických sil na radnici příliš reálně nevypadá. Kdyby tato varianta prošla, bylo by to překvapení. „Osobně pro tento návrh ruku nezvednu," rezolutně prohlásil místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč).

Co bude dál v případě, že nevyjde ani varianta referenda vyhlášeného zastupitelstvem, nechtěl Jaromír Barák předjímat: „Nejdřív se musíme poradit," řekl.

Ani varianta případného čtvrtečního vyhlášení referenda zastupitelstvem města se neobejde bez komplikací. Zastupitelé totiž musí návrh o zařazení bodů do programu jednání zastupitelstva podat nejméně devět dní před samotným zasedáním. „Návrh jsem poslal v předepsané době, ale i tak do programu zařazen nebyl," stěžuje si Barák. Radnice však tvrdí opak, opoziční zastupitel podle ní nestihl limit o pár hodin.

Přesto je stále reálné, že Jaromír Barák svůj požadavek do programu jednání zastupitelstva dostane. „Může jej předložit buď při schvalování programu zasedání, nebo na konci v bodu různé," nastínil Pavel Pacal s tím, že se mezi zastupiteli jedná o poměrně běžnou praxi. Sám místostarosta bude mít k tématu stěhování Domu dětí a mládeže do areálu Bopo co říct, doufá však ve slušné jednání obou znesvářených stran. „Byl bych rád, kdyby diskuze proběhla na věcné téma a nesklouzla k osobním útokům," přeje si Pacal.

Referendum a s ním spojené hrozící zamítnutí stěhování Domu dětí a mládeže dělalo radničním politikům velké vrásky na čele, nedostatečný počet podpisů na petičních arších jim tak udělal radost. „Předpokládal jsem, že dostatečný počet podpisů opozice nezíská a rozhodně tento výsledek vítám. Jsem také rád, že zvítězil zdravý rozum," neodpustil si Pacal drobné rýpnutí do svých oponentů. „Kdyby však bylo dosaženo potřebného počtu podpisů, tak bych rozhodnutí voličů samozřejmě respektoval," dodal vzápětí.

Kámen ze srdce spadne po definitivním odmítnutí referenda i ředitelce Domu dědí a mládeže Jarmile Pavlíčkové. „Stát se může cokoliv," odmítla ředitelka oslavovat dříve než po čtvrtečním jednání zastupitelstva, i tak ji zpráva potěšila. „Ne, že bychom měli z referenda strach, ale kvůli němu by se opozdil začátek stavby a do konce roku by se nestihlo dostavět. Už jenom proto jsem za tento výsledek ráda," podotkla Pavlíčková.

Nový Dům dětí a mládeže by se v budově bývalé kotelny měl začít stavět už v dubnu, děti by jej pak měly začít navštěvovat na přelomu roku. Samotná rekonstrukce vyjde město na 25 milionu korun. Dalších 38 milionů spolyká revitalizace veřejných prostranství, 27 milionů půjde z dotací, zbylých 11 pak z městského rozpočtu.

TADEÁŠ MAHEL