Kancelář její dům prý v podstatě vůbec nikomu nenabízí. V protikladu k tomu ho bude jedinému vážnému zájemci rezervovat ještě v době, kdy smlouva s klientkou už by měla být dávno skončená.


„Pořádně jsem se spálila,“ posteskla si klientka. „Realitka vydělává na mém domku, aniž by ho nabízela a prodala. Bez mé účasti sepisuje smlouvy o zprostředkování s vážnými zájemci a když ti dům nekoupí, inkasuje od nich poplatky v řádu desetitisíců korun,“ vysvětlila rozhořčená klientka praktiky realitní kanceláře A-City. Realitka se totiž podle slov klientky nemusí vůbec snažit prodat její domek. Plně jí prý stačí, když se objeví alespoň jeden vážný zájemce. Sepíše s ním smlouvu o zprostředkování a pokud nekoupí, vydělá na penále od něj desetitisíce korun.


Neprodali, přesto vydělali


V případě klientky se objevil jeden takový zájemce, který ovšem nakonec nedostal úvěr od banky. Realitní kancelář od tohoto nešťastníka vyinkasovala sumu sto tisíc korun a tím má vyděláno. Snažit se nabízet a prodat dům klientky nemusela a nemusí.


Některé realitní kanceláře nesepisují s vážnými zájemci žádné smlouvy o rezervaci. Jiné zase ano, ovšem s účastí prodávajícího, zprostředkovatele i kupujícího. Část penále z neuskutečněného prodeje potom získává i prodávající.


Vykutálená realitní kancelář bude navíc domek klientky nabízet ještě další dva měsíce, protože ve zprostředkovatelské smlouvě mezi realitní kanceláří a klientkou je v sekci obecných podmínek smlouvy šibalsky uvedeno prodlužování smlouvy vždy o dva měsíce, pokud se písemně měsíc předem smlouva nevypoví. Zde se prý podle klientky využívá neznalosti běžného občana.


Neexistující tiskové oddělení


Realitní kancelář A-City má hlavní sídlo v Třebíči. Kromě něj provozuje ještě 14 poboček, rozmístěných po republice. Makléřky firmy zareagovaly rozporuplně. „Vaše otázky jsem přeposlala na tiskové oddělení,“ odpověděla telefonicky z domova na dotazy Třebíčského deníku Eva Jindrová, zástupkyně třebíčské kanceláře A-City. Následně jsme zavolali přímo do kanceláře s žádostí o kontakt na tiskové oddělení. „Ne, tiskové oddělení nemáme,“ odpověděla paní Nováková.


„Jsem z toho jejich jednání nešťastná. Realitka si vesele nabízí nebo spíš nenabízí můj dům a inkasuje si za to peníze. Od září loňského roku až dodnes mám blokovaný barák a výsledek dodnes žádný. Chci si koupit nový byt v jiném městě, ale moje plány do budoucna už teď přes půl roku stojí,“ řekla smutně postižená klientka z Třebíče.

REPORTÉŘI DENÍKU