Odběr vzorků provedl jihlavský zdravotní ústav. Voda sice měla sníženou průhlednost a vyšší obsah chlorofylu, naštěstí ale byla bez sinic. Je proto nezávadná a je u ní nízká pravděpodobnost, že bude mít plavec zdravotní problémy. Teď ještě aby svítilo slunce, bylo teplo a dalo se užívat vodní radovánky.

"Zatím je voda studená, spíš pro otužilce, ale lidé už si tam překvapivě chodí zaplavat. Jde totiž o jedno z nejčistších přírodních koupališť v širokém okolí," zmínil náměšťský místostarosta Jan Kotačka.

Letos opět u Rathanu přibudou nové herní prvky pro děti i lavičky. U rybníku je udržovaná travnatá a zčásti i písčitá pláž, takže pro zábavu nejmenších ideální prostor.

"Vypsali jsme výběrové řízení na provozovatele občerstvení. Chceme, aby vybudoval pěkné zázemí se zahrádkou a aby tam působil déle, než jen dva měsíce přes sezonu. Aby třeba lidem nabídl grog, když budou v zimě bruslit," podotkl Kotačka.

Obecně ho těší, že obyvatelé Náměště, jakmile vláda uvolnila pravidla, víc sportují. "Máme viditelněji obsazená městská sportoviště. Takže očekáváme, že i plavání v Rathanu bude letos víc v kurzu," dodal místostarosta.