„V polovině října byla zahájena první etapa, která zahrnuje oplocení areálu, vstupní budovu, rekonstrukci administrativní a logistické budovy, novou čistírnu odpadních vod a ubytovnu pro zaměstnance,“ vysvětlil náměstek generálního ředitele Vězeňské služby František Sejrek.

Na začátku nového roku by do věznice mělo přijít postupně dalších sto vězňů. „Počítáme s tím, že také vězni se budou podílet na stavebních pracích,“ dodal ředitel Vazební věznice Brno Karel Schmeidler. Současně v areálu probíhají práce na opravě ubytovny pro vězně, kde jsou montovány mříže a katry. Po dokončení první etapy bude ve věznici v Rapoticích umístěno zhruba 250 vězňů.

Druhá etapa stavebních úprav bude zaměřena na rekontrukci ubytovny pro vězně, zbudování kuchyně, skladů a výrobních hal. „Výrobní prostory nabídneme místním podnikatelům. Už teď se nám jich hodně hlásí, že by chtěli u nás podnikat. Nabízíme jim prostory a levnou pracovní sílu,“ glosoval ředitel vazební věznice v Brně Karel Schmeidler. Dokončení prací je naplánováno na polovinu roku 2009. V současné době je ve věznici 28 odsouzených, zařazených do nejmírnějšího typu věznice s dohledem. Celková konečná kapacita věznice bude 430 vězňů a 240 zaměstnanců civilních i uniformovaných. V budoucnu se počítá v Rapoticích s věznicí s dozorem a současně také s věznicí s ostrahou, jejíž výstavbu by financoval privátní partner.