VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Raka říčního ohrožuje invaze z Ameriky

Žďársko – To, čeho se žďárští ochranáři prozatím pouze obávali, se bohužel nedávno stalo skutečností. Na území Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy byl nalezen rak americký.

29.8.2010
SDÍLEJ:

Rak říčníFoto: Archiv

To, čeho se žďárští ochranáři prozatím pouze obávali, se bohužel nedávno stalo skutečností. Na území Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy byl nalezen rak americký.

Tento nepůvodní živočich, který se objevil v potoku Staviště poblíž Žďáru nad Sázavou, je rizikem pro domácího raka říčního. Může totiž přenášet račí mor, což je druh plísně, proti které je sám imunní. Rak říční však nikoliv a jeho populaci ve Žďárských vrších by tedy mohla invaze jeho amerického příbuzného zásadním způsobem ohrozit.

Více ukáží rozbory

„Je však také možné, že nalezený rak americký přenašečem nemoci není. To ale ukáže až vyhodnocení odebraných vzorků,“ uvedl Josef Havelka ze Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Zároveň dodal, že žďárští ochranáři budou i nadále monitorovat i další vodní toky v regionu, aby zjistili, zda se invazní rak americký nevyskytuje i jinde.

Rak americký má svůj původní domov v Severní Americe. V současné době se ale vyskytuje také v Evropě, a to včetně vodotečí nacházejících se v České republice. Jeho populace byly zaznamenány mimo jiné v Labi nebo ve Vltavě.

Tento korýš dorůstá do délky maximálně 110 milimetrů. Jeho tělo je světle hnědě zbarvené s typickými rezavými nebo tmavě hnědými pruhy na ocasních článcích. Klepeta má rak americký hnědá a ze spodního pohledu žlutohnědá. Uvádí se, že je nenáročný na kvalitu prostředí, a to zvláště oproti našemu rakovi říčnímu.

Je také extrémně necitlivý vůči organickému znečištění a velmi tolerantní i k množství kyslíku rozpuštěného ve vodě. Dalším extrémem je velmi rychlé dospívání tohoto invazního druhu raka – dospívá zhruba v pěti až šesti měsících věku.

Malí raci se po vylíhnutí živí planktonem, dospělí jedinci pak konzumují nejrůznější vodní živočichy, mrtvá těla živočichů nebo také rostliny.

Autor: Jana Nedělková

29.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volby ve Starči.
5

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

V Třebíči zájem o volby trvá

Třebíč - Slušná volební účast v Třebíči trvá i druhý den parlamentních voleb.

OBRAZEM: Zahrádkáři pořádají velkou jubilejní výstavu

Třebíč - Co se letos urodilo, putovalo na výstavu. Zahrádkáři v Třebíči pořádají jubilejní třicátou oblastní výstavu ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Volby ve Vladislavi: I občanský průkaz už jsme po rozpečetění urny našli

Vladislav – V městysi Vladislav za první hodinu parlamentních voleb přišlo volit skoro 10 procent ze 756 oprávněných voličů.

„Volím topku,“ prozradil vězeň a kuchař Mikuláš Horváth

Lesní Jakubov – Dovařil rajskou a plněnou vepřovou kapsu s opečenými bramborami. A pak už padesátiletý Mikuláš Horváth, „služebně“ nejstarší vězeň rapotické věznice, netrpělivě vyhlížel volební komisi, aby mohl do urny vhodit svůj hlasovací lístek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení