Radnice v Třebíči je mezi okolními srovnatelnými městy jediná, která tento příspěvek na oděv poskytuje plošně všem úředníkům.
Dvakrát ročně
Podle tajemníka úřadu Milana Hamerníka se příspěvek na ošacení vyplácí dvakrát ročně, tedy po dvou a půl tisících v prvním i v druhém pololetí. Ošatné je druh příspěvku, který si zaměstnanci vyjednali prostřednictvím odborů se zaměstnavatelem.
Pracovní řád jim totiž ukládá „přizpůsobovat své oblečení i úpravu zevnějšku reprezentaci městského úřadu a postavení zaměstnance veřejné správy“.
„Každý to uvítá. Využiji to pro účely, pro které je to stanoveno. Koupím si, co je zrovna potřeba,“ pochvaloval si Vít Slatinský, úředník z Městského úřadu v Třebíči. Na jiných větších radnicích je praxe odlišná. Například na magistrátu v Jihlavě dostává ošatné jen několik vybraných zaměstnanců, kteří plní reprezentativní funkci.
Pro slavnostní účely
„Příspěvek dostávají oddávající, matrikářky a několik dalších osob, které zajišťují občanské obřady a slavnostní akty města Jihlavy,“ sdělil mluvčí Radek Tulis.
Podobná pravidla jako Jihlava má i Znojmo. „Zaměstnanci Městského úřadu Znojmo nedostávají žádný příplatek na ošatné. Určitý příspěvek na úpravu zevnějšku dostávají matrikářky a oddávající,“ řekl vedoucí organizačního odboru Jiří Juránek.
Ani Žďár neposkytuje ošatné plošně všem zaměstnancům. „Na ošatné nepřispíváme. Město Žďár nad Sázavou zajišťuje svým zaměstnancům pouze zákonem stanovené ochranné oděvy a pomůcky,“ vyjádřil se Jan Havlík, žďárský tajemník.
Na krajském úřadu v Jihlavě mají podle sdělení mluvčí Jitky Svatošové předepsaný a přidělený oděv řidiči autoprovozu, údržba a správa budov. Roční příspěvek na ošatné dostávají asistentky a asistenti odborů.
Ošatné je druhem sociálních výhod
Přispívat úředníkům na kancelářský oděv není zpravidla zvykem u státních institucí. Potvrdil to ředitel Úřadu práce v Třebíči Vojtěch Vymětal: „Právní předpisy neumožňují přispívat zaměstnancům úřadu práce, jako úřadu státní správy, na ošatné.“ Podobné platí i pro třebíčský finanční úřad.
„Zaměstnavatel - Finanční ředitelství v Brně - nepřispívá úředníkům finančních úřadů na ošatné,“ uvedla ředitelka finančního úřadu Eva Krulová.
Podle slov tajemníka třebíčské radnice Milana Hamerníka je nutné srovnávat sociální výhody uceleně. Na jiných úřadech prý zaměstnanci nedostávají příspěvek na oděv, ale čerpají třeba jiné benefity.
Odbory mohou například pro pracovníky samospráv vyjednat využití sportovních zařízení nebo předplatné na kulturní pořady.