„Všechna auta bez výjimky budou mít označení,“ tvrdil třebíčský starosta Pavel Heřman na včerejší tiskové konferenci.

Na boku karoserie – na dveřích auta – bude nápis Třebíč. V červenobílém provedení s tečkami, podle aktualizovaného jednotného vizuálního stylu radnice.

Na zadní části automobilu bude uveden název webové stránky města.

„Pokud veřejnost bude sledovat pohyb aut, jejich parkování, měla by poznat auto městského úřadu na první pohled a různé dohady, kam kdo zajíždí, tím skončí,“ mínil starosta.

Důvody, proč chtějí radní služební vozy vybavit i on–line monitorovacím systémem GPS, nastínil takto: „Bude to jednak sledovatelné a jednak to povede současně i knihu jízd. Takže bude zpětně kontrolovatelné, kde který uživatel auta se v kterou dobu pohyboval.“

Na zařízení GPS město bude vypisovat výběrové řízení. Sledování služebních vozů si nevyžádá vytvoření nového pracovního místa, jak sdělil mluvčí Ivan Přibík: „Monitoring bude provádět stávající správce vozového parku.“

Nakolik investice do GPS město vyjde, se zatím neví, radní to teprve zjišťují. Podle místní firmy, zabývající se prodejem GPS, vyjde takové zařízení do jednoho auta na pět až dvacet tisíc korun. Celkové náklady by se tak pohybovaly v rozmezí od 95 tisíc korun do 380 tisíc korun.

Inspiraci pro nový způsob evidování pohybu služebních vozidel prý radní v jiných městech nečerpali.

Obnoví vozový park

Nové vedení radnice se také chystá postupně obnovit vozový park. V současnosti má město devatenáct služebních vozů, nepočítaje v to auta městské policie, která mají své specifické označení.

Podle Heřmana radnici vede k postupné obnově vozového parku fakt, že městu narůstají vysoké náklady za opravy dosluhujících automobilů. „Chceme, aby takový vůz, dosahující určitého stáří a technického zaostání, byl prodán jako protihodnota do bazaru a získané peníze by město použilo na nákup nového vozidla. Je lepší investovat do nového auta, než do oprav starého,“ vysvětlil starosta. Právě v úterý 2. března radní schválili zadávací podmínky pro další výběrové řízení na dodavatele nového služebního vozu. Nahradí dosluhující Ford Mondeo.