VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice v Okříškách patrně opustí zámek

Okříšky - Není tomu tak dávno, co se radnice v Okříškách přestěhovala do nově opraveného zámku. Zanedlouho by se mohla stěhovat znovu. Ze zámku do centra městyse.

15.10.2016
SDÍLEJ:

Budova spořitelny v centru OkříšekFoto: Deník/Luděk Mahel

Proč? Přispěla k tomu v podstatě nečekaná a nevítaná příležitost. Česká spořitelna, která má přímo ve středu Okříšek nepřehlédnutelnou pobočku, náhle oznámila, že k 1. říjnu budovu zavírá. A nabídla ji k prodeji. Vedení městyse zareagovalo pružně. Za budovu nabídlo tři miliony korun. A odezva byla stejně rychlá. Nabídku manažeři spořitelny vyhodnotili jako nejlepší a schválili ji. V úterý se sejdou zastupitelé Okříšek na mimořádné schůzi, aby koupi potvrdili.

„Pobočku spořitelny jsme se nejprve snažili zachovat, ale nemohli jsme to ovlivnit. Chtěli jsme proto mít pod kontrolou alespoň budovu, protože je přímo v centru. Jednou z možností je její využití pro úřad městyse," popsal starosta Okříšek Zdeněk Ryšavý.

Pro radnici v centru hovoří mnoho důvodů. Většina místních lidí by to měla blíž než na zámek, který leží víceméně na okraji městyse. U dnes už bývalé spořitelny je parkoviště a autobusové nádraží. I náklady na vytápění a údržbu by byly nižší. Otázkou je, jak využít poměrně rozlehlé prostory zámku, kde sídlí úřad nyní.

„Mohly by tam být byty, prostory pro podnikání, klubovny. Variant se nabízí mnoho. Zatím máme dostatečný časový prostor na úvahy, úřad se nebude stěhovat hned," podotkl Zdeněk Ryšavý.

Na opravu zdevastovaného zámku, ve kterém předtím sídlilo zemědělské družstvo, získal městys dotaci s podmínkou, že úřad musí na zámku zůstat nejméně deset let. Stavba se kolaudovala v roce 2009, znamená to tedy, že stěhování přichází v úvahu nejdříve za dva roky. Vedení městyse tedy bude mít dostatek času na úvahy o využití historické stavby i na případné úpravy budovy v centru pro potřeby úřadu.

Byty a klubovny

Souběžně v Okříškách řeší i využití původní bývalé budovy městského úřadu u vlakového nádraží. Nyní je budova z většiny prázdná, sídlí v ní mateřské centrum, kosmetika a klubovna. „Máme připravený projekt na zateplení budovy, v horním patře chceme udělat pět malometrážních sociálních bytů. Dole by zůstaly prostory pro spolky a podnikání," nastínil starosta.

S přesunem radnice do centra městyse souhlasí i opozice. „Pokud bude využit zámek, nejsem proti," řekla zastupitelka Magda Vyleťalová. Zámek by podle ní bylo dobré využít spíše pro potřeby místních spolků a budovu starého úřadu u vlakového nádraží kompletně pro byty. „Míchání obojího je nešikovné," zamyslela se.

Využitím zámecké budovy se zřejmě bude zabývat speciální pracovní skupina, složená z místních zastupitelů a občanů. Zámek má několik místností. V prvním patře se nachází zasedací místnost a sedm kanceláří, v přízemí obřadní síň a několik dalších menších místností, z nichž většina ještě není plně opravených.

Historie radnic v Okříškách sahá ještě dále. Stará radnice stávala vedle kostela naproti hasičské zbrojnici. Nízká jednopatrová budova s nápisem ve štítě byla zbořena někdy v sedmdesátých letech. Místo po ní je dnes prázdné a zatravněné.

Autor: Luděk Mahel

15.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

Stařeč - Zájem voličů je patrný i ve Starči na Třebíčsku. Účast přesahuje 60 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení