Kjongdžu je takzvaným spřáteleným městem Třebíče – a zároveň tam sídlí i společnost KHNP, která je jedním z uchazečů o dostavbu pátého bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

Korejští dobrovolníci v Třebíči.
Z Třebíče poletí do Koreje dvanáct lidí. Předtím se mluvilo o sedmi

„Kromě prohlídky města máme nachystány i programy s místními firmami. Navštívíme také jadernou elektrárnu, kterou provozuje právě společnost KHNP. Při té příležitosti se samozřejmě podíváme, jak je ta elektrárna provozovaná, abychom věděli všechny technické náležitosti týkající se jednoho z případných uchazečů o výstavbu v Dukovanech,“ uvedl starosta Třebíče Pavel Pacal.

V přípravách na dostavbu pátého bloku se angažuje zmíněné Energetické Třebíčsko. Třebíčané však letí do Kjongdžu nikoli na pozvání KHNP, ale tamní radnice. Kjongdžu je město zapsané stejně jako Třebíč na Seznamu UNESCO. Jeho představitelé v Třebíči pobývali letos na jaře a v létě, takže třebíčské politické špičky Korejcům návštěvu nyní oplácejí. KHNP v Třebíči ale působí už delší dobu. Sponzoruje hokejový tým nebo do města posílá dobrovolníky, kteří pomáhají v tamních neziskových organizacích.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Korejské koule mají pomoci vyčistit řeku v Třebíči

Zdroj: Deník/Milan Krčmář