„Ke kinu Moravia má řada lidí velmi úzký a srdečný vztah. Jeho navrácení občanům je proto žádoucí," řekla radní Marie Černá, která na čtvrtečním zastupitelstvu plán na opravu budovy kina představila.

Vše je nyní v úplném začátku. Vedení města se nyní snaží získat finanční dotaci na rekonstrukci budovy, v níž by mělo vzniknout komunitní centrum. „Výzva, kterou chceme využít, měla být vyhlášena původně v květnu. Podle posledních informací bude však posunuta až na září letošního roku. V případě úspěšnosti projektu máme reálnou šanci získat kolem devadesáti až pětadevadesáti procent nákladů," sdělila Černá.

Komunitní centrum bylo jedním z bodů, které si obyvatelé Třebíče přáli v anketě Fórum Zdravého města. „Mělo by to být zařízení otevřené širokému spektru cílových skupin všech věkových kategorií. Takto jsme pojali kulatý stůl, který se uskutečnil v minulém týdnu. Přizvali jsme zástupce všech možných cílových skupin i věkových kategorií," vysvětlila radní Černá.

V rámci kulatého stolu padaly první návrhy na využití rekonstruovaného kina. Zůstat by měl velký sál, kde by ovšem šikmou podlahu nahradila rovná.

Tančírna i zkušebna

„Mladí lidé přišli s námětem, že jim chybí veřejná tančírna, možnost promítání vzdělávacích filmů a zkušebna pro začínající hudební skupiny. Padl tam námět na komunitní rukodílnu, relaxační prostor, kavárnu, kde by mohl být přístupný klavír či knihobudka. Zájem byl o prostor pro rekondiční cvičení a další prostory pro vzdělávání," vyjmenovala Černá s tím, že řídit se budou muset také podle podmínek výzvy.

„Pokud by vše šlo ideálně a podařilo se nám ve výzvě uspět, mohlo by se komunitní centrum otevřít do konce roku 2017," věří místostarosta Pavel Pacal, který má ve vedení města na starosti správu majetku.

Kino Moravia bylo uzavřeno v březnu roku 2006.O tři roky později zadala radnice u tří různých architektonických ateliérů studie na využití budovy. Odborníci navrhli hotel, centrum dětí a klub důchodců.

První studie navrhla budovu pro seniory, kteří by se v ní scházeli, hráli kuželky a jiné hry a věnovali se ručním pracím, koníčkům a relaxaci. K tomu navrhla studie přistavět vedle menší dům s pečovatelskou službou.

Reálně vypadalo centrum pro děti, které by doplňovalo domy dětí a mládeže, jež tehdy fungovaly na Hrádku a v Domcích. Radnice zvažovala také hotel s osmdesáti lůžky a dvoupodlažním parkovištěm v sousedství.

Nejreálněji během deseti let vypadala nabídka společnosti pražská developerská Red Stripe, která chtěla v roce 2011 budovu odkoupit za necelých devět milionů a za dalších 50 milionů ji do podzimu 2014 opravit.

Provozovat tam chtěla kulturně společenské centrum, kde by probíhaly plesy, taneční a společenská setkání a fungovat tam měl také klub sportovního tance.

Společnost chtěla v objektu vytvořit i dvacítku nových pracovních míst. Přestože prodej schválili na svém červnovém zasedání i zastupitelé, z projektu nakonec sešlo. „Společnosti se nepodařilo získat úvěr a žádný další takto vážný zájemce se za deset let neobjevil. Několik si jich přišlo objekt prohlédnout, ale konkrétní nabídku nikdo nepředložil," dodal Pacal.