Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radní nechtějí udělit cenu města revolucionářům

Třebíč – Tři stateční muži z Třebíče, kteří v roce 1989 organizovali první demonstrace proti režimu, nedostanou za svoji činnost cenu města.

9.12.2009 1
SDÍLEJ:

Třebíčská radniceFoto: DENÍK/ Michaela Hasíková

Kulturní komise nedoporučila radním prestižní ocenění udělit. Komise však odmítá veřejně sdělit proč. Definitivně rozhodnou příští týden až zastupitelé. Na jednacím stole jim bude ležet nesouhlas rady města.


Luboš Kressa, Rostislav Němec a Milan Šťastný jsou v Třebíči jakýmisi symboly odporu proti režimu před rokem 1989. K ocenění městem za jejich aktivitu v době takzvané sametové revoluce je navrhl zastupitel Petr Škarabela.


Pro radnici je celá záležitost evidentně hodně citlivá. Mluvčí Irena Syrová byla ve vysvětlení stručná: „Rada města bere na vědomí stanovisko kulturní komise, ztotožňuje se s ním a nedoporučuje zastupitelstvu města udělit cenu města Lubomíru Kressovi, Rostislavu Němcovi a Milanu Šťastnému. Více informací by mohl sdělit předseda kulturní komise Miloš Samek,“ konstatovala mluvčí Syrová.


Nic vám neřeknu!


Předseda kulturní komise rady města Miloš Samek je ale skoupý na slovo. Odmítá z neznámého důvodu sdělit, proč komise ocenění nedoporučuje. „Jediným výstupem z komise je usnesení. Tím končím,“ prohlásil stroze.


Ovšem ani ze samotného usnesení se toho občan mnoho nedozví. „Kulturní komise na svém jedenáctém zasedání doporučila Radě města Třebíče zaujmout negativní stanovisko k návrhu Petra Škarabely udělit Lubomíru Kressovi, Rostislavu Němcovi a Milanu Šťastnému Cenu města Třebíče,“ píše se v dokumentu.


Členem kulturní komise je také opoziční zastupitel Milan Zeibert. „Nepochopili jsme, co vedlo čtyři členy komise a celou radu města k tomu, aby se postavili proti ocenění spoluobčanů, kteří se před dvaceti lety nebáli nést riziko opětovné šikany ze strany tehdejší totalitní moci a jako první začali v listopadu 1989 organizovat v Třebíči protestní demonstrace,“ uvedl Milan Zeibert ve společném prohlášení s Petrem Škarabelou.


Oba vytýkají komisi také uspěchanost a zmatečné hlasování. V zápise prý předseda Samek oznamuje, že pro udělení ceny byly 2 hlasy, proti 4, částečně pro 1 a 2 členové se nevyjádřili.


O aktivitách Milana Šťastného proti režimu zasvěcení Třebíčané vědí. Svému případném ocenění za pořádání protitotalitních demonstrací se ale Šťastný spíše brání. „Mnohem větší statečnost projevili lidé, kteří se vzepřeli komunismu v 50. a 70. letech. U nich byla míra odvahy řádově jiná,“ vyjádřil se Milan Šťastný.


Starosta Ivo Uher si je podle svých slov vědom zásluh, které Kressa, Němec a Šťastný mají. Připouští však, že cena města Třebíče není vhodným nástrojem k jejich ocenění. „Možná bychom nebyli spravedliví, možná i jiní se zasloužili a museli překonat daleko větší strach. Nepochybuji o jejich zásluhách. Při vší úctě k těm pánům by ale cena města měla být udělována za dlouhodobější aktivity, když ne celoživotní. Jejich přínos byl celospolečenský, ne jako příspěvek k rozvoji města,“ vysvětlil starosta Uher.


Cenu města udělili třebíčští zastupitelé zatím jednou, a to v létě letošního roku. Dostal ji František Veselý za záchranu židovského hřbitova a zcela nečekaně i dvě partnerská města – slovenské Humenné a rakouský Lilienfeld. Ocenění obou měst zastupitelé vysvětlili zásluhami o rozvoj partnerské spolupráce. Vágní zdůvodnění tak kontrastuje s požadavkem na celoživotní aktivity jednotlivce.

Autor: Ivan Přibík

9.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výstava v Zahrádkářském domě ve Švabinského ulici.
22

OBRAZEM: Zahrádkáři pořádají velkou jubilejní výstavu

Ve volebním obvodu Vladislav může k volební urně přijít 756 oprávněných voličů.
5

Volby ve Vladislavi: I občanský průkaz už jsme po rozpečetění urny našli

„Volím topku,“ prozradil vězeň a kuchař Mikuláš Horváth

Lesní Jakubov – Dovařil rajskou a plněnou vepřovou kapsu s opečenými bramborami. A pak už padesátiletý Mikuláš Horváth, „služebně“ nejstarší vězeň rapotické věznice, netrpělivě vyhlížel volební komisi, aby mohl do urny vhodit svůj hlasovací lístek.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Víkend: Koná se drakiáda i setkání s čajomilcem

Třebíč - Autorské čtení, vyprávění cestovatelů, tvoření s dětmi a drakiáda. Takové jsou tipy Denku na nadcházející víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení