V Třebíči je v přehršli jednacích bodů čtyřikrát zmínka o tom, že jakási firma bez konkrétního názvu – uvedená pouze pod kódem – dostane dohromady 2,1 milionu korun navýšení na čtyři zakázky, které dělá pro město.


Jde o firmu Outulný a její čtyři stavby, které v průběhu roku vysoutěžila díky tomu, že nabídla nejnižší cenu. Navýšení po kontrole stavu staveb schválil také radní a místostarosta Miloš Mašek, který byl u zmíněných výběrových řízení.


Na dotaz, proč město přidá peníze, začal s vysvětlováním od zakázky na parkoviště pro nové baseballové hřiště u Lidlu na sídlišti Horka – Domky: „Ta lokalita je podmáčená, oni tam musejí dělat speciální opatření, která nebyla zahrnuta v projektu, projekt s tím nepočítal, nedělal se tam geologický průzkum. Navýšení je 333 tisíc.“


Špatný projekt?


Projektant Aleš Písařík z Brna ve středu reagoval: „Dělali jsme geologický průzkum, říkáte mi tedy novinu, že byl projekt špatně. Se spodní vodou jsme v lokalitě Vídeňský rybník samozřejmě počítali. Musel bych si to celé prověřit.“


Mašek také okomentoval, proč město navýší dohromady o 1,152 milionu zakázky na zateplení mateřinek Benešova a Okružní. „Tam je chybná projektová dokumentace Karla Vaverky. Město to teď bude muset doplácet, nevíme jak.“ Projektant Vaverka odpověděl stručně: „Nesouhlasím s tím.“ Dopis od města obdržel tento týden. „Do konce týdne si to prostuduju a uvidím, co dál,“ dodal Vaverka.


A konečně peníze poputují na konto společnosti Outulný také pro zakázku Regenerace panelového sídliště Borovina, etapa A. Skoro 584 tisíc korun. „Firma Via Alta udělala špatný výkaz výměr,“ okomentoval to místostarosta Miloš Mašek. Ve čtvrtek se koná poslední rada města. Podle informací, které Deník získal z radnice, bude jedním z bodů jednání o ještě jednom navýšení této zakázky.


Další peníze navíc dostane také ČIKOM STAV, a to 526 tisíc na stavbu víceúčelového hřiště ve Slavicích. Dále Pražské silniční a vodohospodářské stavby 307 tisíc na akci s názvem Prodloužení místní komunikace Na Klinkách. V Náměšti městská rada před dvěma týdny schválila o 1,866 milionu korun bez daně navýšit Outulnému zakázku na stavbu zimního stadionu.

„Rozhodli jsme pořídit bezčpavkové nepřímé chlazení, v případě havárie neohrožuje okolí. Změnili jsme osvětlení z halogenového na zářivkové, přináší úsporu a časem se zaplatí. Pořídíme akumulátorovou rolbu místo plynové. A konstrukci jsme si nechali pozinkovat, nemusí se natírat,“ objasnil rozhodnutí rady starosta Náměště Vladimír Měrka. Na téže schůzi radní odklepli 1,2 milionu bez daně opět firmě Outulný, a.s., která městu provádí zasíťování stavebních pozemků v lokalitě Pod Křišťálovem. „Vyskytly se tam práce nad rámec uzavřené smlouvy. U Křišťálova jde především o regulaci tlaku vody, nové vodovodní šachty, nové přeložení vysokého napětí, zřízení skládky a příjezdové komunikace k ní - mimo stavbu, jako nové deponie pro výkopové materiály i z jiných akcí,“ vysvětlil starosta. Ve středu náměšťští radní rozšířili firmě KEVOS zakázku v ZŠ Komenského o elektronické zabezpečení přízemí, bleskosvody a osvětlení učeben, to celé za 190 tisíc korun.


V Budějovicích se snaží do voleb stihnout prodej městského bytu, domu a bývalé školky Jiráskova. Celková vyvolávací cena tří nemovitostí je 5,8 milionu korun. „Na první zářijový termín prodeje se nepřihlásili zájemci, dnes tu nějací lidi jsou. Vyvolávací cena je šedesát procent odhadní ceny. Město tyto nemovitosti nepotřebuje, je nutné do jejich rekonstrukce investovat příliš velké peníze. Byla by to zbytečná zátěž pro příští radní a zastupitele. Město ty peníze potřebuje,“ okomentoval ve středu prodeje starosta Vlastimil Bařinka.