„Ve vlastním zájmu by lidé měli striktně dodržet návod výrobce na použití a zábavní pyrotechniku používat tak, aby neohrozili zdraví či majetek svůj nebo někoho jiného. Znamená to manipulovat s pyrotechnikou zásadně na volném prostranství, v dostatečné vzdálenosti od dalších objektů,“ radí mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

Pozor by si lidé měli dát i na mohutné zvukové efekty, které odpalování doprovázejí a které mohou při nevhodném odpálení poškodit sluch. Ohleduplní bychom pochopitelně měli být i ke zvířecím mazlíčkům. Psi a kočky mají mnohem vyvinutější sluch než lidé a při nadměrném hluku trpí.

Jaderná elektrárna Dukovany.
Přichází klíčový rok. Rozhodne o obchvatech a reaktoru

„Pamatujte, že ohňostroje a zábavní pyrotechnika přinášejí do života zvířat zmatek, úzkost a strach. Zvířata jsou vyděšená a snaží se před hlukem schovat. Následkem slepé paniky dochází k vážným zraněním, doživotním traumatům a zvířata mohou fyzickým či psychickým následkům podlehnout. Psi a kočky se velmi lehce zaběhnou a ztratí se,“ popisuje Petra Musilová.

Zábavní pyrotechnika jednoznačně nepatří do rukou dětí. Právě používání zábavní pyrotechniky dětmi je vysoce rizikové, a to hlavně kvůli případnému zranění.

„Dovolím si proto apelovat na rodiče, aby nebezpečnost zábavní pyrotechniky nepodceňovali, nechtěli svým dětem udělat radost v podobě toho, že je nechají rachejtli odpálit,“ varuje mluvčí.

Co když pyrotechnika selže? Máme odpalovat znovu? „Pokud se nepodaří odpálit pyrotechniku na první pokus, pak už ji rozhodně nezkoušíme odpalovat znovu,“ zní doporučení.

Ilustrační foto.
Řidič s autobusem očesal protijedoucí auto