Noční Jihlava nabízí neobyčejné příběhy. Jedním takovým je situace, kdy řidič elekrokoloběžky přijede k semaforu z Havlíčkovy na Fritzovu ulici. Semafor ho má zaznamenat a přepnout na zelenou. Realita byla jiná. „Na té křižovatce jsem díky nízkému provozu stál asi tak patnáct minut na červenou, popojížděl jsem sem a tam, a snažil se přijít na to, jestli mě někde to čidlo sejme, ale neúspěšně. Poté jsem tedy přejel do druhého pruhu rovně, kde se zelenou nebyl problém a objel jsem to přes kruhový objezd,“ popsal peripetie Vojtěch Šárik.

Youtubeři na platformě TikTok zveřejnili video, na kterém projíždí Priorem.
Priorem na elektrické koloběžce: youtuber vyrazil na nákup do Jihlavy, podívejte

Po následném dotazování na magistrátu Vojtěch Šárik zjistil, že semafor elektrokoloběžku nepozná. Při hledání informací na internetu se dozvěděl, že podobné problémy jsou i v jiných městech v Česku i v zahraničí. „Odborníci by měli tento systém vychytat, e-koloběžek všeobecně přibývá a teď když je hezky, tak i kol a motorek,“ upozornil na problém Šárik.

Elektrokoloběžek je vidět na silnicích Vysočiny v posledních letech čím dál tím víc. S tím občas narůstají i problémy v provozu. Mezi časté nešvary patří jízda elektrokoloběžek po chodníku. „Jezdím tudy, protože na silnici je to o život. Řidiči aut i MHD se chovají, jak by jim silnice patřila, a to nemluvím o samé díře,“ řekl bez vytáček jeden z majitelů elektrokoloběžky, který si nepřál zveřejnit své jméno. Redakce ho však zná.

Nadšenec Vít Parák z Břeclavi brázdí silnice v neobvyklém šlapacím kole s kapotou. Udivuje tím ostatní účastníky provozu.
VIDEO: Zážitek? Unikátní Velomobil připomíná raketu, ale říkají mu tampón

Něco jiného pak jsou jihlavští youtubeři. Ti se bavili například tím, že projížděli na elektrokoloběžce bývalým priorem, jindy si na ni zase dali křeslo a jezdil tak Jihlavou. Jejich loňský průjezd přes křižovatku u Cityparku řešila i policie. Různé přestupky řeší i například v Třebíči. „Strážníci s elektrokoloběžkáři komunikují, snažíme se působit hlavně preventivně,“ komentovala ředitelka Městské policie Třebíč Lucie Šerková.

Některá česká města se ale snaží lidem vyjít vstříc a nabízí sdílené elektrokoloběžky. Na Vysočině jsou zatím v nabídce jen sdílená kola v Jihlavě či sdílená kola a elektrokola v Třebíči. O elektrických koloběžkách aktuálně ani jedno z okresních měst v kraji neuvažuje. „Elektrokoloběžky a elektrokola se musí svážet kvůli nabíjení. Jejich pořízení, údržba i provoz jsou dražší. Navíc provoz koloběžek na kamenné dlažbě v centru města je daleko méně komfortní a bezpečný než sdílených kol,“ zhodnotil mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk.

Sdílená kola v Jihlavě.
Sdílená kola v Jihlavě. V ulicích města je lidé najdou další dva roky

V Třebíči nicméně jeden systém sdílených elektrokoloběžek na komerční bázi funguje. Yoyoway nabízí elektrické koloběžky, které umí jet až pětadvacet kilometrů v hodině, v pěších zónách však automaticky zpomalí na patnáct. Na jedno nabití lze ujet až pětačtyřicet kilometrů. Elektrokoloběžka má řadu výhod, jde zejména o parkování. Její řidič se také nemusí mačkat v hromadné dopravě a díky elektropohonu se ani nezpotí. „Jízda na koloběžce je návyková. Instantně zlepšuje náladu,“ varuje firma odlehčeným způsobem. Cena za vypůjčení je pět korun za minutu, minimální částka je dvacet korun.

Půjčování tedy v kraji na pomezí Čech a Moravy příliš nefunguje, je ale možné si koloběžku s elektrickým pohonem koupit. Kromě několika málo kamenných obchodů po celém kraji ji nabízí nepřeberné množství e-shopů. Cena může být pod pět tisícovek, ale klidně i sto padesát tisíc. Nejčastěji se tyto stroje pohybují v hodnotě kolem deseti tisíc korun.

Jedním z kritických míst, co se nehod týká, jsou v Jihlavě parkoviště. Před Domem zdraví řidiči ne vždy parkují předpisově.
Kde v Jihlavě hrozí nehody? U Cityparku, na výpadovce i na parkovištích

Koloběžky, ovšem bez elektrického pohonu, si mohou lidé půjčit třeba na turistickém informačním centru v Pelhřimově. „Je možné si zapůjčit čtyři pro dospělé a dvě pro děti. Mají velká kola, takže pohyb ve městě a okolí je pohodlný. Koloběžky byly pořízeny i s vybavením, jsou na nich brašny a zámky, z důvodu bezpečnosti k nim půjčují i helmy,“ popsala mluvčí města Andrea Unterfrancová s tím, že například dvouhodinová zápůjčka vyjde na sedmdesát korun, celý den je za dvě stovky.