Podle poslance a místopředsedy zemědělského výboru Sněmovny Pavla Kováčika (KSČM) panuje nejhorší situace v okresech Třebíč a Znojmo. „Některé podniky hlásí teď při žních katastrofální ztráty. Myslím, že dnes už nikdo nepochybuje o tom, že dochází ke klimatické změně,“ řekl Pavel Kováčik při valné hromadě třebíčské Okresní agrární komory, která se konala v Kožichovicích.

Dešťových mraků je v posledních letech na obloze stále méně a podle zemědělců přicházejí srážky v obrovských úhrnech najednou, v obdobích, kdy nejsou tolik potřeba a nebo vůbec. „Mě mrzí, že plánujeme stavět přehrady za několik miliard místo toho, abychom se jednoduše a prostě zaměřili na živočišnou výrobu,“ mínil prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek, který se schůze v Kožichovicích rovněž účastnil.

Bil tím i do vlastních řad, i když podotkl, že obyčejní zemědělci za úbytek dobytka na svých farmách v posledních dvou desetiletích nemohou. „Tlačila je k tomu tehdejší zemědělská politika státu,“ poznamenal Zdeněk Jandejsek. „Kdybychom měli díky hnoji více organických látek v půdě a mohli si finančně dovolit každý pátý nebo šestý rok vápnit pole, tak by nám ta voda v půdě držela jinak než dnes,“ doplnil.

Ilustrační foto.
Je sucho, šetřete vodou, apeluje radnice na obyvatele

Nedostatek vláhy v půdě podle něj může i za splachy ornice, takzvanou erozi. Na živiny nejbohatší části půdy, které se tvořily i tisíce let, se při prudkých deštích nyní splavují a pozemky tím ztrácí na úrodnosti. A sucho k lepším výnosům za takového stavu nepřidává.

Oproti Německu a Nizozemsku je Česká republika v produkci masa aktuálně jen zanedbatelným partnerem. Zatímco u našich západních sousedů se na každých sto hektarů zemědělské půdy vyrobí 326 kilogramů vepřového masa a v Nizozemsku dokonce 690 kilogramů, v tuzemsku je to pouze 62 kilogramů.

Hovězího masa vyrobí Němci na každých sto hektarech 71 kilogramů, Nizozemci 208 kilogramů a Češi nyní jen 21 kilogramů.

Ilustrační foto.
Zatím mizí z polí ozimý ječmen, práce jdou o něco pomaleji než loni

„Řešme zemědělce, kteří nehospodaří dobře, ale byl bych nerad, kdyby kritika za tento stav mířila na všechny zemědělce. Zastávám názor, že většina hospodaří správně a jak nejlépe umí a může,“ řekl Zdeněk Jandejsek.

Agrární komora podle něj bude usilovat o lepší podmínky právě pro poctivé zemědělce. „Všichni se musíme více zaměřit na živočišnou výrobu,“ dodal.