V kraji se objevují i neobvyklé druhy - stále častěji bývá pozorován orel mořský, na skládce odpadků u Jihlavy se na sklonku letošního léta na nějaký čas usídlil i exotický sup bělohlavý. Zatoulal se asi ze Španělska nebo Chorvatska, řekl ČTK Miloslav Bartoš z jihlavské organizace Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).

„Můžeme očekávat, že se u nás taková návštěva objeví čím dál častěji,“ míní Bartoš. Supové, kteří se živí mršinami, se začali víc toulat po Evropě i proto, že ve Španělsku již padlá dobytčata nemohou zůstat ležet na pastvě, chovatelé je musí odklízet.

Jihlavská ČSOP dnes pro veřejnost v jihlavské zoo uspořádala Den sov a dravců. „Dravec do přírody patří. Byly doby, že se střílelo všechno, co mělo zahnutý zobák. To se teď zlepšilo,“ konstatoval Bartoš. Zastřelení nebo otrávení draví ptáci se ale nacházejí stále; některým myslivcům se nelíbí, že uloví i zajíce, koroptev nebo srnčí mládě.

Mezi nejrozšířenější druhy dravců na Vysočině patří káňata a poštolky, v městských parcích žijí krahujci. Káňata sedávají i na stromech u silnic, protože požírají přejetá zvířata; likvidují i hraboše. Na Jihlavsku pro ně ochránci v posledních letech postavili desítky takzvaných berliček, což jsou asi dva metry vysoké tyče ve tvaru písmene T.

„Dravec se tam usadí, má pěkný rozhled. Odchytá spoustu myší,“ řekl Bartoš. Podle jeho zkušeností se farmářům víc vyplatí dát na pole takovou tyč pro káně než ničit přemnožené hlodavce jedem.