Proč se třináct tisíc nosnic řadí mezi genetické rezervy, vysvětlil vedoucí krizového centra Státní veterinární správy Petr Kučínský. „Jsou to rodičovská hejna dominant. Jsou to hodnotná zvířata po finanční i chovatelské stránce. Jejich ztráta by na chovatele měla nepříjemný dopad. Chtěli bychom získat výjimku z utracení. Ve hře je i vakcinace, jenže tam jsou další složitosti. Situace je v tuto chvíli nepřehledná,“ připustil.

Zdroj: HZS Kraje Vysočina

Veterináři kvůli dvěma ohniskům vytyčili ochranné a dozorové pásmo. V okruhu deseti kilometrů prověřují a kontrolují komerční chovy drůbeže. „Drobní chovatelé by měli zamezit styku své drůbeže s volně žijícími ptáky. Jenže problémem je rybník, který leží nedalo Vanče. Napočítali jsme tam zhruba sto padesát hus. Může to být zdrojem nákazy. Ale haly jsou dobře zabezpečené, takže jistotu nemáme,“ polemizoval Kučínský a dodal, že šetření bude pokračovat.

Ptačí chřipka se objevila u Častotic
Slepice nesmí na vzduch: z ptačí chřipky už mají strach i hospodáři z Častotic

Hasičský zásah popsal ředitel územního odboru Třebíč Jiří Urbánek. „Zajišťujeme dekontaminaci osob a techniky. Pomáháme tentokrát i s vynášením drůbeže. Hasiči proto pracují v nebezpečné zóně. Je potřeba i kontrolovat, jak dlouho se v ní lidé pohybují. Je nutné, aby na místě nezůstávali příliš dlouho. Zhruba to trvá hodinu a půl,“ uvedl s tím, že ve Vanči bylo okolo třiceti hasičů.