Hala s chovatelsky významným genetickým zdrojem nosnic dostala při objevení ohniska ptačí chřipky ve Vanči před dvěma týdny výjimku od Státní veterinární správy (SVS). Od té doby veterináři pravidelně monitorovali zdravotní stav drůbeže a opakovaně zkoumali vzorky z chovu. „Přes veškerou snahu o zachování tohoto cenného chovu bohužel nyní vyšetření potvrdilo, že nákaza pronikla i do haly s genetický zdrojem, takže bude nutné přistoupit k utrácení. Z patnácti vyšetřovaných vzorků uhynulých kusů drůbeže jich byla nákaza potvrzena u dvanácti,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Utracení slepic v hale začne ve středu.
Před čtrnácti dny muselo být na stejném hospodářství ze stejného důvodu usmrceno zhruba jedenáct a půl tisíce nosnic v rozmnožovacím chovu. „Chovatelům poskytneme podle zákona kompenzaci za nutnou likvidaci chovu. Bohužel, v takové situaci není možné chov zachránit a je nutné co nejrychleji zabránit dalšímu šíření nákazy,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.
Ve Vanči byl virem zasažen šlechtitelský, prarodičovský a rodičovský chov kura domácího nosného typu o třinácti tisících kusech, z toho je dva a půl tisíce kusů zařazeno v genetických zdrojích. Je to cenná drůbež, která je výsledkem dlouhodobé šlechtitelské práce. Ve srovnáním s cenou běžných užitkových slepic v chovech s produkcí konzumních vajec je chovná hodnota asi desetkrát vyšší. Výše odškodného proto bude odpovídat této vyšší hodnotě.
„Šlechtitelský a rozmnožovací chov kura domácího v podniku Líheň Studenec, s.r.o., je na velmi vysoké úrovni, obdobný chov v jiných evropských zemích není, a drůbež z tohoto chovu je známá v Evropě, Asii i Americe,“ doplnil mluvčí SVS Petr Vorlíček.