Daryk má zřejmě nejen rád svobodu, ale také je značně odolný vůči utišujícím prostředkům. A k tomu má i pořádnou porci štěstí. Už dříve například sežral návnadu se sedativy, která ale okamžitě rozběhal. Jejich účinek tak rychle pominul. „Dokonce už přijel i odborník s uspávací puškou, ale ani v tomto případě se nezadařilo. Šipka totiž psa netrefila úplně přesně,“ popsal nejnovější vývoj Soukup.

Pes Daryk už od Vánoc běhá kolem Jaroměřic nad Rokytnou. Chytit se ho nedaří.
Po Jaroměřicích běhá už týdny pes z Rumunska. Uniká všem nástrahám

Ten už dříve tohoto černobílého útěkáře označil za vychytralého. Daryk se například nenechá nalákat do žádného uzavřeného prostoru. Zároveň klidně přijde i poměrně blízko k lidem, jakmile ale vycítí nějaké nebezpečí, okamžitě prchá. „Na tento víkend plánujeme další odchyt. Nelze ho nahánět pořád, mezi odchyty musejí být prodlevy, aby nebyl stresovaný,“ doplnil starosta s tím, že situaci často komplikují také lidé, kteří se pokoušejí lapit psa na vlastní pěst. Z toho důvodu město prosí, aby odchyt nechávali na odbornících.

Daryk pochází z Rumunska. Je zdravý, odčervený i očkovaný a jeho majiteli jsou lidé z Jaroměřic nad Rokytnou. Utekl jim loni v prosinci ihned poté, co si ho přivezli z jeho rodné země – z toho důvodu však pes nerozumí ani českým povelům. Město pro něj zřídilo několik pelíšků s krmením. Nikdo by ho proto neměl krmit mimo tato místa – pak vzrůstá pravděpodobnost, že se vyhne uspávací návnadě zamíchané mezi žrádlem. Pohybuje se po celém okolí Jaroměřic i ve městě samotném.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jelita, jitrnice, bůček. Moravské Budějovice poprvé pořádaly zabijačkové hody

Zdroj: Deník/Milan Krčmář