Stanoviště s bicykly budou zatím jen na území města. Místní části mají smůlu. „V tuto chvíli je to pilotní projekt. Pokud bude úspěšný jako třeba v Jihlavě, nic nám nebrání v tom, abychom jej rozšířili i do místních částí,“ informoval vedoucí odboru dopravy Aleš Kratina.

V Jihlavě lze kola Nextbike půjčit už rok. Ačkoli v některých městech jsou sdílená kola cílem nenechavců, v krajském městě Vysočiny tomu tak nebylo. „Nezaznamenali jsme tam jedinou krádež. Vandalismus byl v jednotkách případů, což nás mile překvapilo,“ sdělil Rambousek s tím, že firma momentálně provozuje síť sdílených kol v pětadvaceti českých městech. Celkem je už k dispozici přes sedm tisíc bicyklů.

V Třebíči budou fungovat sdílená kola. Takto vypadají ta, která si lze půjčit ve francouzském Toulouse.
Sdílená kola v Třebíči začnou fungovat na apríla. Jsou tu kopce, namítají místní

Podle třebíčského starosty Pavla Pacala chce město lidi dostat z aut. „Věřím, že sdílená kola získají mezi lidmi oblibu. Já sám jsem si to kolo vyzkoušel. Je dobře zpřevodované, takže bez problémů s ním lze vyjet mírné stoupání,“ uvedl starosta.

Redaktor Deníku kolo vyzkoušel na cestě z Karlova náměstí do Hasskovy ulice ke kostelu svatého Martina a poté přes Přerovského ulici zpět na náměstí. Po rovině jezdí dobře, ale v kopečku v Hasskově ulici, jejíž kočičí hlavy navíc nejsou příliš přívětivé pro cyklisty, je malý počet převodů již znát. Lze tedy předpokládat, že lidé budou kola využívat spíše při cestách z kopce do města. Za patnáct minut lze sjet na náměstí bez potíží jak ze sídliště Horka-Domky, tak ze sídliště Hájek, která se nacházejí na kopcích osmdesát výškových metrů nad náměstím. „Taky to tak budu dělat. U nás v Domcích si půjčím kolo a sjedu na radnici,“ poznamenal jeden z představitelů města.

Sdílená kola v Třebíči

Mechanická kola: Jednorázové jízdné do 15 minut zdarma, za každých dalších započatých 30 minut 25 korun.

Elektrokola: Jednorázově za každou minut 1,50 koruny.

Pro delší cesty nabízí provozovatel různé tarify. Kolo lze otevřít pomocí načtení QR kódu do aplikace v chytrém telefonu, nebo i tlačítkovým telefonem zavoláním na infolinku. Kolo lze pomocí aplikace půjčit i v dalších městech, kde je Nextbike provozuje.

Kola v sobě mají GPS čipy. Když se jich na nějakém stanovišti nahromadí větší množství, systém to zaznamená. Pracovník Nextbiku je pak naloží do auta a rozveze po městě tak, aby byla k dispozici i jinde.