Paní ředitelka vítá prvňáčky. Jak oni, tak i jejich rodiče se tváří velice vážně. První školní den je zkrátka první školní den. A samozřejmě padá otázka, kdo se do školy dnes těšil. Všechny děti se nesměle hlásí, ale kuráž promluvit v sobě nachází pouze jeden klučina. „Já jsem se těšil. Ale moje sestra se netěšila vůbec. Ona chodí o dvě třídy výš,“ prozrazuje bezelstně malý rozumbrada. V tu chvíli vážnost z tváří rodičů zmizí a všichni se začnou smát.

Žáci v třebíčské ZŠ Světlo nosí uniformy.
Škola Světlo v Třebíči se rozšiřuje, do opravené budovy se přestěhuje i kaple

V třebíčské základní škole Světlo je rázem veselo – ale nejen díky tomuto chlapci. Škola Světlo totiž oproti naprosté většině ostatních škol prožívá velice výjimečný, neopakovatelný den. Otevírá novou budovu. „Splnil se mi tak sen. Když člověk nesní, stojí na místě. A to jsem nikdy nechtěl,“ prozrazuje mecenáš a zakladatel školy Bohumil Bobek.

Škola totiž není státní, ale soukromá, s katolickým zaměřením. Žáci v ní nosí uniformy a první školní den začal slavnostní mší v kostele svatého Martina. Ale děti jsou všechny stejné. Po dlouhých prázdninách, kdy mohly spát, jak dlouho chtěly, v osm ráno ještě některé klimbají. Kostel nekostel, farář nefarář. „Já jsem byl dva měsíce zvyklej vstávat kolem devátý. Dneska jsem musel vylézt z postele už o tři čtvrtě na sedm, to pro mě bylo teda fakt krutý,“ zvěstuje po bohoslužbě jeden ze šesťáků svým kamarádům. Ti souhlasně přikyvují, ani pro ně nebylo dnešní ráno úplně nejrůžovější.

Zdroj: Deník/Milan Krčmář

Žáci šesté třídy jsou ve Světle zatím nejvyšším ročníkem. Právě kvůli druhému stupni se celá škola stěhovala do nové budovy – zkrátka proto, že dětí přibývá a přibývá. A právě šesťáci mají na rozdíl od mladších dětí i odlišné uniformy. Ke slušivým svetrům a sáčkům si dnes poprvé uvázali kravaty. Včetně mladých slečen. „Ony si samy odhlasovaly, že je k uniformě chtějí nosit. Jen jedna chtěla stužku, ale ostatní ji přemluvily, že kravaty jsou víc chic,“ směje se ředitelka školy Hana Hrozníčková.

Prostory nové budovy jsou opravdu velice moderní. Všude jsou protihlukové podhledy, vybavení školy je na úrovni. „Jenže budova je pořád jen tělo. Kdyby v ní neproudila krev, kterým jste vy, děti, rodiče a učitelé, byla by mrtvá, ať by byla sebevíc krásnější. A tak si přeji, aby tato budova žila jako živé tělo,“ říká dětem na uvítanou zakladatel Bohumil Bobek.

Centrální školní jídelna v Třebíči.
Do třebíčské centrální jídelny povede dálkové topení, policie už nebude potřeba

S Bobkem souhlasí i Michal Kopp. „Máme tady třeťáka. A právě to prostředí je tady skvělé, všichni se tu známe, jsme kamarádi. A ta nová budova, z ní jsem opravdu překvapený. Té práce, které se tu muselo udělat. Je naprosto neskutečné, kolik sil a energie tomu pan Bobek a jeho bratr věnovali. V původní budově nebylo tolik prostor, tady je to krásně vzdušné a škola může dál růst,“ vykládá Kopp.

A tak nezbývá než dětem ze Světla popřát, aby se jim v nových prostorech líbilo. A to včetně té holčičky, na kterou její mladší bráška „práskl“, že se jí dnes do školy vůbec nechtělo.

ZŠ Světlo
- Momentálně má 67 dětí, během podzimu přijdou ještě dvě ukrajinské děti a jedno české.
- Sídlí v prostorách bývalého zemědělského učiliště v Zahradníčkově ulici v Třebíči.
- Dříve obývala starší budovy učiliště v přilehlé Demlově ulici.
- Její zakladatelé provozují i mateřskou školu Světýlko. Ta by se časem měla přestěhovat do původních prostor v Demlově ulici.