Takzvané inteligentní parkoviště bude na Komenského náměstí. Vznikne na místě současné parkovací plochy. Každé parkovací místo bude mít své číslo a především signální led světlo ve velikosti puku, které bude zelenou či červenou barvou popřípadě blikáním signalizovat, zda je místo volné a zda má parkující vozidlo zaplacené parkování.

Na příjezdových silnicích do města a k parkovišti by měly být umístěny informační tabule, ze kterých řidiči vyčtou, zda a kolik je na parkovišti volných míst. Kdo se dvakrát nekamarádí s chytrým mobilním telefonem, bude moci parkování zaplatit u takzvaného parkovacího totemu na parkovišti.

„Na parkovacím totemu s klávesnicí si naťukáte SPZ, zaplatíte buď pomocí mincí nebo platební karty a rozsvítí se vám světlo na parkovacím místě, které jste si zaplatili,“ popisuje místostarosta Vladimír Malý.

Technologie, kterou chce třebíčská radnice na Komenského náměstí využít, je podle místostarosty Malého unikátní a prakticky bezporuchová. V tuzemsku funguje zatím v Praze, aktuálně ji zavádějí v Písku.

Ilustrační foto.
Pro zájemce jsou připraveny stovky kompostérů zdarma

„Metoda je založena na principu změny geomagnetického pole. Jednotlivá parkovací místa jsou propojená tenkým kabelem s čidlem. Pokud se vozidlo nad čidlem zastaví, změní se geomagnetické pole, vyšle čidlo signál a je to detekováno led světly,“ řekl.

Od novinky si radní slibují, že parkoviště nebudou blokovat auta, která nemají zaplacené parkování. „Současně je parkoviště velmi využívané, ale máme poznatky, že si spousta lidí koupí parkovací lístek třeba na dvě hodiny a stojí tam celý den. Tímto se tomu dá poměrně rychle zabránit. Obměna vozidel bude rychlejší, nebude docházet ke zneužívání jako teď,“ poznamenal Malý.

Pořízení nové technologie radnici vyjde podle odhadů maximálně na dva miliony korun. Parkoviště nebude nutné rozkopat. „Frézuje se drážka, ve které je vedený kabel,“ podotkl místostarosta. Dalších zhruba 600 tisíc korun bude stát nový povrch parkoviště, který by podle něj bylo nutné položit tak jako tak.

Cenu města Třebíče pro Jiřího Pechu převzala manželka Jana.
OBRAZEM: Cenu pro Jiřího Pechu převzala manželka

Parkovací technologii si místostarosta Malý a vedoucí odboru dopravy Aleš Kratina vyzkoušeli ve Smart city polygonu v Plzni. Jde o unikátní testovací zařízení moderních elektronických produktů souvisejících především s dopravou.

„Při živých ukázkách jsme se přesvědčili, že parkovací senzory, informační tabule, řídící software i dobíjení a provoz elektromobilů jsou aktuálním standardem českých měst,“ zmínil Aleš Kratina.

Inteligentní parkoviště na Komenského náměstí bude doplněno veřejnou dobíjecí stanicí pro elektromobily. Pokud se parkovací technologie osvědčí, chtějí ji radní použít i na revitalizovaném Karlově náměstí a zřejmě i na Otmarově ulici, kde by měl podle dalších plánů vyrůst parkovací dům.

Ilustrační snímek.
Neúspěšná firma zablokovala zimní údržbu Třebíče. Radní vymysleli kličku

Třebíčská radnice hodlá ve městě rozvíjet i další aktivity a technologie v rámci konceptu Smart Cities, tedy chytrých měst. Kromě elektronických úředních desek, solární lavičky, WiFi a USB v autobusech veřejné dopravy testuje provoz městských elektrokol.