V sobotu 23. listopadu se pak uskuteční od 14.00 Den otevřených dveří pro veřejnost.

Zařízení bude největší svého druhu na Vysočině, protože má kapacitu pro 125 klientů. „Připravujeme i takzvaná odlehčovací lůžka. Přivítají je bezesporu lidé, kteří mají v domácí péči pacienta s Alzheimerovou chorobou a na několik dní se o něj nebudou moci postarat,“ přiblížil ředitel.

Zájem o ošetření ve znovuotevřených zubních ordinacích na Dukovanech je velký.
VIDEO: Je to smršť. Tak na Dukovanech hodnotí zájem o nové zubaře

V dohledné době chtějí v třebíčském centru zřídit rovněž denní stacionář, protože zjistili, že je zájem o tuto službu.

Celý původně nemocniční panelák, kde bývalo například oční oddělení, LDN nebo ubytovna pro personál třebíčské nemocnice, prošel kompletní rekonstrukcí za 110 milionů korun. Klienti budou mít k dispozici malou bytovou jednotku - dvoulůžkový pokoj, provozní místnost a koupelnu se záchodem. Nebude to ovšem znamenat, že stráví den pouze „doma“. Alzheimer centrum v sobě zahrnuje i patro společenských prostor – jídelnu, sál pro pořádání společných akcí jako jsou oslavy, večírky či promítání filmů. Dále jsou tam klubovny pro rukodělnou činnost. Plusem je zahrada, kde budou záhony určené pro aktivní zahradničení.

Klienti budou mít k dispozici dostatek školeného personálu. „Bude proto možné například chodit s doprovodem na procházky do okolí,“ podotkl ředitel Bílík.

Ilustrační foto
Silniční kontrola kápla na ženu se zákazem řízení do roku 2021

Jak je objekt zajištěný, aby odpovídal pravidlům provozu, kde se starají o lidi s Alzheimerovou chorobou, jejímž rysem je i častá dezorientace? Uvnitř se nelze pohybovat úplně volně. Dveře na chodbách si otevřou jen zaměstnanci pomocí karty. Před zahájením provozu ještě technici nainstalují místo běžných kliček na okna speciální zavírání. Na chodbách jsou bezzáznamové kamery, které přijdou personálu vhod zejména v noci.

„Zájem o naše služby je poměrně velký. Podařilo se nám sehnat i dost zaměstnanců. Jsme přihlášení do krajské sítě sociálních služeb, budeme proto moci zažádat o spolufinancování od Ministerstva práce a sociálních věcí,“ zmínil Marek Bílík.

Objekt, v němž centrum pro lidi s Alzheimerovou chorobou vzniklo, město Třebíč prodalo v roce 2014 za 10 milionů korun pražské společnosti Delta Capital. Současný jihočeský majitel INVEST GATE Funds SICAV a.s. vznikl před dvěma lety. Původně v tomto třebíčském projektu figuroval jako finanční partner. Jakmile však začaly stavební práce, zjistilo se, že rekonstrukce bude výrazně dražší, než se předpokládalo. Po vzájemné dohodě nakonec současný majitel projekt převzal.

Původně se počítalo s více lůžky a doplňkovou činností – ordinacemi lékařů, laboratoří, rovněž s ordinacemi čínské medicíny. Současný majitel zůstal pouze u zaměření na pobyt klientů s demencí.