VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První hospic v kraji bude stát v Havlíčkově Brodě

Vysočina - Prvním městem vkraji, kde bude vprovozu zařízení oficiálně pečující o umírající pacienty se stane Havlíčkův Brod.

17.3.2009
SDÍLEJ:

První hospic v kraji bude stát v Havlíčkově BroděFoto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

Přestavbu bývalého pavilonu chirurgie v areálu havlíčkobrodské nemocnice na domov pro seniory a zařízení s hospicovou péčí zahájil v těchto dnech kraj Vysočina.

Hospicové služby podle vedoucího oddělení sociálních věcí kraje Vysočina Jiřího Bíny, byly dosud nemocným poskytovány většinou jen v domácích podmínkách pracovníky Charity nebo jinou podobnou organizací jako například hospicové hnutí Vysočina v Novém Městě na Moravě.

„Kraj Vysočina je vlastníkem veškerých nemovitostí patřících pod správu nemocnice, tedy i budovy bývalé chirurgie. Přestavba již byla zahájena a náklady na její provedení se odhadují na desítky milionů korun,“ informuje o přípravě stavby mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Zvláštní pokoje poslední cesty

Na základě výběrového řízení stavbu provádí firma Skanska Brno a měla by být dokončena v závěru letošního roku. Bude se jednat o standardní domov pro seniory, kteří budou mít v areálu nemocnice lépe dostupnou lékařskou péči.

Proto bude možná i specializace na seniory, jejichž zdravotní stav blízkost této péče vyžaduje. Domov bude disponovat 44 místy.

Odděleně budou v budově fungovat dva až tři hospicové pokoje s maximální kapacitou čtyř míst. Po dostavbě je nutné počítat s půlročním obdobím na vyschnutí stavby a instalaci movitého vybavení,“ upřesňuje Jiří Bína, vedoucí oddělení sociálních věcí.

Objekt sloužil v minulosti pacientům chirurgického oddělení havlíčkobrodské nemocnice, ale když vznikl zcela nový komplex hlavní budovy, vedení nemocnice nechalo chirurgii vyklidit a objekt vrátilo kraji Vysočina. „Nemocnice sice při stavbě domova pro seniory není investorem, ale při provozování zařízení bude s krajem spolupracovat, například objekt bude vytápěn z nemocniční kotelny,“ říká provozně-technický náměstek nemocnice Josef Tvrdý.

Nemocnice podle náměstka Tvrdého blízkost zařízení pro seniory vítá a plánuje v přízemí objektu otevřít lékařskou ambulanci.

Rozšíření počtu objektů pečujících o seniory, a hlavně o seniory umírající, vítá i ředitelka Hana Hlaváčková z Domova důchodců U Panských v Havlíčkově Brodě, kde v pořadníku na umístění čeká dobrá stovka potřebných.

Ředitelka Hana Hlaváčková v minulosti uvažovala o možnosti přestěhovat do nového objektu část klientů zařízení U Panských, aby se zbývajícím seniorům zvýšil komfort bydlení.

Zařízení U Panských má 43 obyvatel žijících ve tří, čtyř dokonce až šestilůžkových pokojích. „V současné době je ale všechno jinak, podle našich informací chce kraj nový domov obsazovat jiným způsobem,“ konstatuje ředitelka.

„Domov pro seniory v nových prostorách areálu nemocnice Havlíčkův Brod na určitou dobu poskytne odpovídající zázemí části klientů Domova s pečovatelskou službou ze Ždírce nad Doubravou. Zde by měla začátkem roku 2011 začít celková rekonstrukce zařízení,“ potvrzuje mluvčí kraje Svatošová.

Jak budou do budoucna obsazeny zbývající kapacity domova o tom podle Bíny rozhodne rada kraje, protože se jedná o zařízení které kraji patří.

Umístěnky rozdá seniorům kraj

„V současné době vznikla jen krajská pracovní skupina, která se bude problematikou obsazení celého zařízení zabývat a hledat pro ubytování seniorů možné varianty,“ upřesňuje Bína.

Kdo bude celý nový domov nakonec provozovat, to také bude podle Bíny záležet na rozhodnutí kraje. „Rozhodně by to měla být příspěvková organizace kraje. Uzavřená zatím ale není otázka, kdo bude provozovat samotný hospic, o tom bude kraj dál jednat,“ konstatuje Bína.

Autor: Štěpánka Saadouni

17.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nová poslankyně za hnutí ANO na Vysočině Monika Oborná. Je jí 28 let a je z Náměště nad Oslavou.

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení