Janík je majitelem jednoho z mobilních občerstvení. To vypadá jako motorová tříkolka podobná těm z filmů o Mr. Beanovi. Ta Janíkova má na korbě zakapotovaný pult a velký kávovar. „Auto ale bude provozovat kavárna Demaris. Domluvil jsem se s jejím majitelem Michalem Ferdanem, že toto mobilní občerstvení budeme využívat nejen na Karlově náměstí, ale třeba i různé festivaly či víkendové akce,“ doplnil Janík.

Podle Ferdana bude sortiment sestávat hlavně z kávy, limonád a čaje. „A případně také z dezertů, ale jen takových, které lze vzít bez problémů do ruky. Momentálně do auta sháníme prodavače. Pokud má někdo zájem prodávat kávu, klidně se může přihlásit,“ sdělil kavárník.

Zatímco Janík s Ferdanem chtějí prodej spustit co nejdříve, druhý stánek zahájí provoz zřejmě až v září. Čekání se ale vyplatí. Každého, kdo si ve stánku vyrobeného z velkého nákladního elektrokola zakoupí něco dobrého na zub, jistě potěší, že právě pomohl handicapovaným.

Foodtruck totiž budou obsluhovat klienti Denního centra Barevný svět, které podporuje lidi s mentálním a kombinovaným postižením. „Na Třebíčsku máme už dvě pevné kavárny v Hrotovicích a Jaroměřicích nad Rokytnou. Klienty máme i v Třebíči, ale žádné prezentační místo. A tak jsme si řekli, že se provozováním toho foodtrucku někam posuneme,“ objasnila jednatelka Barevného světa Ilona Durdová.

Barevný svět na špejli

Ta zároveň prozradila, že prodej občerstvení z jejich stylového stánku bude v duchu hesla Barevný svět na špejli. „My ve stánku nebudeme prodávat kávu, nechceme totiž konkurovat normálním kavárnám. A tak jsme se rozhodli pro dobroty na špejli. Klienti tak zákazníkům budou nabízet cukrovou vatu a také vafle na špejli,“ uvedla Durdová, že toto kolo je možná předzvěstí něčeho většího. „Nyní totiž v Třebíči sháníme místo, kde bychom mohli provozovat podobnou kamennou kavárnu jako v Hrotovicích a Jaroměřicích,“ dodala jednatelka Barevného světa.

Stejně jako v případě Demarisu, kde je majitelem stánku Martin Janík, ani foodtruck Barevného světa nepatří handicapovaným. „Náš spolek by si něco takového nemohl finančně dovolit. Ale pomohla nám firma Productoo. To kolo je její a nám ho zapůjčila,“ informovala Durdová.

Město výběrové řízení na provozovatele těchto občerstvení vyhlásilo na konci letošního března. Podmínkou bylo přijít s nějakým kreativním kioskem a vhodným sortimentem. „Celkem jsme nabídli čtyři místa na Karlově náměstí. Zatím se přihlásili tito dva zájemci. Café Demaris bude mít svůj foodtruck za parkovištěm před zadní kašnou a Barevný svět u sousoší Cyrila a Metoděje nedaleko pítka. Demaris si navíc požádal nejen o místo na Karlově náměstí, ale chce svůj foodtruck umisťovat i na Komenského náměstí vedle parkoviště,“ upřesnil starosta Pavel Pacal.