Krajská správa a údržba silnic (KSÚS) totiž rozjíždí první čtyři ze sedmnácti pro letošek plánovaných oprav souvislých úseků komunikací.
Nové svezení bez kodrcání tak nejdříve nabídnou tato místa v okrese: spojka z Račic do Valče, půl druhého kilometru z Chotěbudic na hranice okresu, dva kilometry z Želetavy opět na hranice okresu a kilometr přímo v Jemnici, konkrétně je to výjezd na Slavonice.

„Vždy půjde o uzavírky na deset, maximálně patnáct dní, prosíme veřejnost o shovívavost,“ podotkl Miroslav Černý z třebíčské pobočky KSÚS.
Totéž se dá říci též o zbývajících třinácti zamýšlených akcích. U těch ovšem zatím probíhají tendry na zhotovitele, tudíž sdělit přesné termíny, po které řidiči narazí na cedule se zákazem vjezdu, by bylo věštěním ze skleněné koule.

Celkem deset vesnic se zřejmě dočká nového průtahu. Jsou to Bítovánky, Rouchovany Přešovice, Mohelno, Nárameč, Litovany, Rokytnice, Klementice, Martínkov a Kdousov.

Nový koberec dostanou letos též obě spojky ke Střížovu, přejezd u Lhotic a část příjezdové komunikace k Sokolí.
V Rudíkově, Náměšti a Číhalíně projdou rekonstrukcí opěrné zdi.

Delší uzavírky, asi na dva měsíce, si pak vyžádají dvě stavby silničních mostků. Ten, který je ve Starči ve směru na Kracovice, bude zbourán a nahrazen novým. Bohušický projde důkladnou rekonstrukcí.
Veškeré dosud zmíněné počiny pokryje evropská půjčka ve výši čtyřicet devět milionů korun.

Výtluky za miliony

Dalších dvacet milionů korun budou stát opravy výtluk. „Přesné kalkulace, kolik peněz zbylo či nezbylo po letošní zimě, budou známy během několika dní,“ informoval ekonomický náměstek KSÚS Rudolf Karpíšek.

Nový nekvalitní povrch silnice I/23 ze Štěměch do Předína pravděpodobně čeká frézování, tedy komplikace v dopravě.
A v nejbližších dnech krajští úředníci rozhodnou o tom, zda letos zbudou ještě nějaké finance na silnice Třebíčska. Podle jejich množství pak určí priority. Jestli jednou z nich bude přece jen úsek okolo Štěpánovic se zborcenou krajnicí, je zatím ve hvězdách.