Den pro všechny milovníky záhad vesmíru uspořádala Hvězdárna Třebíč ve spolupráci s vysočinskou pobočkou České astronomické společnosti, která vznikla na začátku letošního roku.

„Původně jsme chtěli udělat nějakou akci hlavně pro naše členy, kterých jsou zatím necelé tři desítky. Ale nakonec jsme k tomu přidali ještě dopolední blok zaměřený na rodiče s dětmi. Připravili jsme pro ně fyzikální pokusy a povídání o vesmíru spojené se soutěží," řekl předseda vysočinské pobočky astronomů Jakub Hraníček.

Děti si nejprve mohly v prostorách hvězdárny vyzkoušet nejrůznější fyzikální pokusy. Petr Dvořák, který tento blok vedl, jim také na jednoduchých pomůckách poodhaloval zákonitosti vesmíru. „Náš vesmír je tahle guma a kolíčky na něm jsou galaxie. Naše bude zelený kolíček. Když gumu neboli vesmír natahuji, tak se všechny galaxie od nás vzdalují. Dokonce ty, které jsou blíže se vzdalují pomaleji. A takhle se rozpíná i vesmír," popsal například Dvořák.

Pak se všichni přesunuli do vedlejší budovy Domu dětí a mládeže. Tam následovalo povídání o naší sluneční soustavě i tom, co všechno můžeme vidět ve vesmíru.

A následovala soutěž o skutečně astronomické ceny, jako bylo pexeso s vesmírnými tělesy či mapa hvězdné oblohy. „Nyní si zahrajeme soutěž, při níž budeme mít zakrytý obrázek. Postupně jej budeme odkrývat. A vaším úkolem bude poznat, co na něm je," vysvětlil Hraníček. Šikovnost některých dětí vyrazila dech i jemu. Zvláště po tom, co jedna dívka poznala obrázek polární záře po odhalení jediného políčka. „Tak to je nový rekord," poznamenal.