To vedení obce v prvních týdnech a někdy i měsících nového roku omezuje. Nemůže například během jednoho měsíce proinvestovat víc než kolik za stejně dlouhé období v minulém roce.

Kromě Třebíče nebo Hrotovic preferují takový scénář dlouhodobě třeba v Koutech či Dalešicích. „Po Novém roce je na přípravu rozpočtu větší klid. Těch věcí na konci roku je totiž tolik, že by vytvoření a schválení rozpočtu nebylo vůbec jednoduché," mínil dalešický starosta Jaroslav Zadražil.

Daňově se kalendářní rok uzavírá až v březnu toho následujícího. I proto si v Dalešicích dají při schvalování rozpočtu na rok 2017 načas. „Děláme to až v březnu, protože to už celkem přesně vidíme, s jakými přesnými příjmy můžeme od státu počítat. Rozpočet tak máme velmi blízký realitě," vysvětlil Jaroslav Zadražil.

Nebezpečná praxe

Podle analytika společnosti Cyrrus Jiřího Šimary je však taková praxe nebezpečná. Rozpočtová provizoria prý do značné míry svazují samosprávám ruce. „Jakékoli mimořádné výdaje jsou problematické. Takovýto stav by rozhodně neměl být déletrvajícího charakteru, protože výrazně omezuje možnosti dalšího rozvoje obce," upozornil finanční analytik Jiří Šimara.

Tradiční schvalování provizoria se přesto chystá v Třebíči, i když starosta Pavel Janata mu přímo nakloněn není. „Je to zaběhnutá praxe, kterou jsem zatím i z termínových důvodů nedokázal změnit, i když jsem slíbil, že se o to pokusím," řekl. „Nevím, jestli se mi to někdy podaří," poznamenal.

Jediné plus provizoria vidí starosta Janata v tom, že radnice dokáže už během prvních týdnů nového roku lépe určit, s jakými prostředky od státu může počítat, a až později schválený rozpočet je díky tomu realističtější. Obce, které ho schválí ještě před koncem roku, pak musejí v průběhu toho nového dělat rozpočtové změny, které musí schválit zastupitelé.

Pokud by v Třebíči došlo k neočekávané události, například živelné pohromě a radnice by ještě nehospodařila podle rozpočtu, ale jen provizoria, k finanční tíži by podle Pavla Janaty nedošlo. „Řešení by se určitě našlo, třeba ve svolání mimořádného zastupitelstva, které by mimořádný výdaj schválilo," doplnil.

Podle starostky Hrotovic Hany Škodové má provizorium i další výhodu. „Ještě začátkem roku si můžeme udělat výběrová řízení na akce, které hodláme zrealizovat, a do rozpočtu už pak dát vysoutěžené ceny, které nabídnou vítězné firmy, ne pouhé odhady," připomněla.