Projekt poběží tři roky a STŘED na něj získal přes šest milionů korun z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu.


Jak celá aktivita vypadá v praxi? „Školním kolektivům nabízíme programy zaměřené na prevenci šikany či delikventního chování, zneužívání návykových látek a dalších rizikových projevů,“ přiblížila ředitelka STŘEDu Martina Bártová. Nabídka zahrnuje odborné psychologické poradenství a psychoterapii pro děti s vývojovými poruchami i jejich rodiče. Využít ji mohou děti s poruchami chování, omezenými školními dovednostmi či s mentální retardací. „Žákům se speciálními vzdělávacími potřebami i jejich rodinám zajistíme sociální asistenci a poradenství. Od příštího školního roku navíc nabídneme vzdělávání a supervize pro učitele základních škol, kteří jsou s těmito dětmi v kontaktu,“ doplnila Bártová.


Záky vytipovali pracovníci STŘEDu na základě dlouholetých zkušeností. Jedná se zejména o děti a mladistvé do 18 let, kteří jsou ohroženi předčasným ukončením školní docházky a sociálně patologickými jevy. „Klíčové je obnovení narušených funkcí rodiny či zvýšení sociálních dovedností tak, aby dokázali samostatně řešit náročné životní situace,“ vysvětlila ředitelka.