Úřad na ochranu hospodářské soutěže (UOHS) se zabýval prodejem lukrativních městských pozemků v lokalitě Vídeňský rybník, na kterých stojí nedávno otevřené hypermarkety Lidl a Interspar.

Včera UOHS oznámil, že bude i nadále zkoumat podmínky, za nichž byl majetek prodán. „Úřad má pochybnosti, zda-li jednání města Třebíč odpovídá chování prodávajícího, který usiluje o dosažení co největšího zisku z prodeje majetku,“ oznámil místopředseda UOHS Kamil Rudolecký.

Město Třebíč zmíněné pozemky prodalo třebíčské společnosti Lima Real za 37,5 milionu korun. Ta je obratem prodala za cenu výrazně vyšší a na transakci vydělala několik desítek milionů. Například pozemek pro hypermarket Lidl společnost Lima od města získala za 7,5 milionu korun, ale dokázala je prodat za 27 milionů. „Jsem podnikatel, dělám to pro zisk,“ poznamenal včera majitel společnosti Martin Běhal.

Třebíčští radní jsou přesvědčeni, že nepochybili. „Prodej proběhl v souladu s rozhodnutím zastupitelstva. Ať to tedy někdo prošetří a řekne, co tam bylo špatně. Nemám k tomu víc co říct,“ reagoval místostarosta Miloš Mašek. Antimonopolní úřad chce nyní zjistit, zda se radnice nedopustila zakázané veřejné podpory. „Obec se musí chovat stejně, jako každý soukromý investor. Musí prodávat za tržní ceny,“ řekl místopředseda UOHS Rudolecký.

Pokud by úřad shledal pochybení, doporučí městu, aby od kupní smlouvy odstoupilo. Nemá ovšem pravomoc tohle nařídit. Učinit to může pouze Evropská komise v Bruselu. „Vše bylo průhledné. Jsem stoprocentně přesvědčen, že jsme neudělali nic špatného,“ vyjádřil se třebíčský místostarosta, zodpovědný za finance, Jan Karas.

Opoziční lídr Pavel Heřman poukazuje na fakt, že městská rada několikrát změnila podmínky zastupitelstvem již schváleného prodeje. Vypadla z nich tak pojistka, že kupní smlouva bude platná až po kolaudaci stavby. „Kdyby byly podmínky takto nastavené od počátku, mohlo město ceny vyšroubovat výš,“ domnívá se Heřman.

Prodejem pozemků na Vídeňském rybníce se bude zabývat i kontrolní a finanční výbor zastupitelstva. Jeho zástupci se poprvé sejdou v pondělí.