Na předešlé schůzi totiž vystoupila Vlasta Sázavská, jedna z obyvatelek nejstaršího náměšťského sídliště, s takovýmto požadavkem. Její argumenty byly jasné: padesát let staré byty se pomalu začínají rozpadat, město na jejich rekonstrukci nemá peníze, lidé by si rádi svá obydlí vylepšili sami, ale nepůjdou do toho, dokud jim byty nepatří. Jejich obyvatelé už by přitom konečně chtěli mít příjemnou jistotu života „ve vlastním“.

Celá záležitost s byty v Husově ulici má jeden zásadní háček. Na původních bytovkách jsou dvanáct let staré nástavby. Město na ně získalo dotaci dvacet milionů korun s tím, že dvacet let se městský majetek neprodá do soukromí. Lhůta už je za polovinou.

Na posledním zastupitelstvu vystoupili opoziční zastupitelé s myšlenkou navštívit ministerstvo pro místní rozvoj a pokusit se smlouvu „změkčit“, dohodnout se se státem na nějaké možnosti, která by místním ulehčila cestu k vlastnímu bydlení a městskou kasu nezatížila placením horentních pokut za nedodržení dotační úmluvy.

Místostarosta Jan Kotačka a posléze i starosta Vladimír Měrka na tento krok kývli. „Jednal jsem se zástupcem ministerstva o možnosti výjimky a návrh je poměrně vstřícný. Můžeme požádat o výjimku tak, aby byl prodej uskutečnitelný. Je důležité si uvědomit, že těmi staršími byty ručíme za nové nástavby. Takže prodej půjde, pokud nástavby dál zůstanou v majetku města. Utvořilo by se sdružení vlastníků. Ale to hodně předbíhám. Bude na rozhodnutí zastupitelů příští středu, zda do toho vůbec jít,“ sdělil Měrka.

Pokud se myšlenka a přání obyvatel Husovy ulice setká se vstřícností zastupitelů, v dalším kroku přijde teprve na řadu jednání o ceně za metr čtvereční a uspořádání vlastnických vztahů v domě, kde vedle sebe budou existovat soukromé a městské byty, nebytové prostory, kotelna. V bytovkách v Husově ulici je 135 starých bytů, 37 svobodáren a 62 bytů v půdních nástavbách. Schůze zastupitelů příští středu 14. prosince je veřejná, uskuteční se v zasedací síni náměšťské radnice, začíná ve 13 hodin.