Před 32 lety se sesypala ještě nedokončená střecha zimního stadionu v Třebíči. Pod troskami zahynuli dva lidé. Příčinu neštěstí se drtivá část veřejnosti nikdy nedozvěděla. Tehdejšímu režimu se ji podařilo utajit. Stavbyvedoucí František Svoboda se rozhodl, že po letech promluví.

„Před dvěma lety, v roce 2007, jsem čekal, že si třeba někdo vzpomene, že spadl zimní stadion. Ale kdepak… Staří věděli, že to spadlo, ale neznali důvody. Mladí neví vůbec nic,“ posteskl si dvaaosmdesátiletý stavební inženýr Svoboda.

V roce 1977 se budovalo zastřešení zimáku. Střechou byla ocelová konstrukce, tvořená z trubek a krytá plechem. „Ta ocelová konstrukce Gyro byla patent, který si nechal patentovat Ing. Radůz Russ, docent na technice v Brně a zaměstnanec Chemoprojektu Brno. Všichni to schvalovali, že to je progresivní forma práce,“ popsal tehdejší nadšení Svoboda.

Osudovou závadou na konstrukci se ukázaly být styčníky. Co to byl styčník? Laicky řečeno se jednalo o kruhové místo, kde se stýkalo několik trubek. V dolní části konstrukce jich byly desítky. Bohužel ale byly vyrobené z lité oceli, ne z kované. A plocha sváru byla nedostatečná.

Špatná statika

„Bylo naprosto jasné, že se potrhaly segmenty ve styčnících. Projektant požadoval, že tento prvek má být z kované oceli. Byl to ale obyčejný odlitek. Kdyby to bylo z kované oceli, vydržely by daleko větší zatížení v tlaku i tahu. Nedošlo by k přetížení,“ popsal závady Svoboda.

Montovaná střecha byla z větší části již hotová. Avšak nevydržela. Večer dne 27. října 1977 se s obrovským rachotem sesypala. U branky v západní části kluziště zemřel mladý hokejista, u střídaček brusič bruslí. Oba ovšem neměli na staveništi co dělat.