Centrální jídelna je v Třebíči pojem. Přinejmenším pro všechny středoškoláky z gymnázia, obchodní akademie, hotelové školy, ale také žáky Základní školy TGM. Ti všichni sem už téměř pět desítek let docházejí na obědy. Teď ale hrozí, že jim od příštího roku bude kručet v břiše. „Když jsem byla na střední škole, také jsme tam chodili. Docela mi tam chutnalo, ráda na to vzpomínám. Ale nikdy mě ani nenapadlo, že centrálka má tak složitý systém vytápění,“ zamyslela se Iveta Svobodová.

Chov prasat - Ilustrační foto
Velkochov i vrty v Jemnici. Témata rozdělují názory místních

Centrální školní jídelna Třebíč

* Využívají ji nejen studenti a žáci z okolních škol, ale i veřejnost.
* Celkem se v ní stravuje asi dvanáct set lidí.
* Provázání budovy jídelny a budovy policie vzniklo v roce 1974, kdy se budovy postavily.
* Město za provoz kotelny platí policii ročně přes jedenáct tisíc korun.

Právě vytápění jídelny se v posledních dnech ukázalo jako velký problém pro budoucnost. Hned vedle „centrálky“ totiž stojí budova Policie ČR. A v ní je kotelna, která kromě policejní budovy obsluhuje i centrální jídelnu. Laicky řečeno, díky policistům je v jídelně teplo a teplá voda. Skoro půl století toto uspořádání fungovalo bez potíží, nyní však policie hodlá místnost s kotlem využívat pouze pro své účely.

Podle policejní mluvčí Jany Kroutilové připravuje krajské ředitelství policie rekonstrukci kotelny. „Její provoz je neekonomický. Při investiční akci dojde k modernizaci stávající kotelny, v jejímž rámci se vytápění centrální jídelny odpojí. Stávající kotelna se zrekonstruuje pouze pro provoz a potřeby policie,“ potvrdila Kroutilová s tím, že se policisté chtějí do stavebních úprav kotelny pustit v příštím roce po ukončení topné sezony.

Budova centrální školní jídelny patří městu a to musí situaci nyní akutně řešit. „Policisty chápeme, a proto jsme se s nimi dohodli v klidu. Kotelně končí životnost a oni mají jinou vizi, jak bude fungovat. Nyní jsme aspoň prodloužili smlouvu na užívání kotelny do konce kalendářního roku. A teď velmi usilovně hledáme způsob, jak jídelnu vytápět po roce 2022,“ potvrdil starosta Pavel Pacal.

Retro závod automobilů v Telči.
Retro závod automobilů v Telči: nablýskané kapoty i přehlídka dobových kostýmů

Řešení ale nebude jednoduché. Město má na výběr ze tří možností, ale ani jedna není snadná či levná. Nabízí se dálkové vytápění, pořízení vlastní nové kotelny přímo do budovy jídelny, nebo instalace tepelného čerpadla. „Nic není mávnutím kouzelného proutku. Postavit kotelnu znamená nejen nárok na prostor, ale i velkou investici. Kdyby se povedlo vyřešit dálkové vytápění, investice ze strany města by byla minimální,“ uvedl starosta.

Nejbližší možnost na připojení k dálkovému vytápění je buď u budovy základní umělecké školy v Soukopově ulici, nebo u zimního stadionu na parkovišti v ulici Kateřiny z Valdštejna. V obou případech se jedná o vzdálenost asi sto sedmdesát metrů. „Není to příjemná záležitost, ale nějakým způsobem to vyřešíme,“ dodal Pacal.