Mohutný potlesk se rozezněl třebíčským divadlem Ampulka v sobotu 11. února. Zaplněný sál tentokrát neaplaudoval nové divadelní hře, nýbrž premiéře filmového dokumentu Za ty, co nemůžou.

Čtyřicetiminutový snímek zachycuje loňský běh Jakuba Bendy z Třebíče na Sněžku. Tímto obdivuhodným výkonem chtěl Benda upozornit na děti trpící svalovou dystrofií – přičemž mezi tyto děti patří i jeho syn Filip. „Dokument natočil můj bratr Šimon. Já sám jsem ten film do dnešní premiéry neviděl. Chtěl jsem se nechat překvapit jako všichni ostatní,“ prozradil Jakub Benda poté, co doběhly závěrečné titulky.

Běžel z Třebíče na Sněžku pro nemocné děti. Film o tom sklidil ohromný aplaus. | Video: Deník/Milan Krčmář

Jeho bratr Šimon v dokumentu nezachytil jen Jakubův běh a specifické potřeby dětí s dystrofií. Dokázal do něj vložit také humor. Jak diváci mohli vidět, o ten na 230 kilometrů dlouhé trase nebyla nouze.

„Snažil jsem se, aby ve filmu byla i radost. A myslím, že se to povedlo,“ nešetřil spokojeností Šimon, když v sále během promítání slyšel výbuchy smíchu.

Jeho snímek zároveň ukázal, jak obrovský vliv měl Jakubův běh na to, že se o svalové dystrofii dětí začalo více mluvit.

„Chtěli jsme, aby se o svalové dystrofii díky Jakubově běhu dozvědělo více lidí. A výsledek překvapil asi úplně všechny. Ještě nikdy se o ní nemluvilo v Česku tolik jako teď. Zprávu o tomto projektu otiskly Deníky po celé republice,“ lze slyšet v komentáři záběrů zachycujících poslední chvíle před dosažením Sněžky, které doprovázejí i skeny článků z Deníku informující o tomto projektu. „Objevil se v rádiích, hlavních zprávách nebo pořadu DVTV. V rámci běhu se na podporu dětí s touto nemocí vybralo přes sto tisíc korun.“

I díky tomu Jakub Benda získal ocenění Parenťák roku 2022, které mu před premiérou předala Markéta Beranová z výkonného výboru Parent Projectu. Tím ale podpora dětí se svalovou dystrofií ze strany Jakuba nekončí.

„V červnu se pokusím o první třebíčský everesting. V Třebíči nastoupám na jeden zátah tolik výškových metrů, kolik bych potřeboval pro zdolání Mount Everestu. Z Libušina údolí na Kostelíček proto vystoupám asi 107krát. A samozřejmě mě čeká i stejný počet sestupů,“ nastínil neúnavný běžec své další plány.