VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přístup k milionům je zachován

Třebíčsko – Voda je strategická surovina. Tohoto faktu se po revoluci chytli obratní zahraniční obchodníci a ve velkém počtu ovládli české vodárenství. Evropská unie však zdvihla varovný ukazovák: Chcete, obce v Čechách a na Moravě, rekonstruovat staré kanály a vodovody a stavět nové čističky, abyste splnily námi požadované limity? Tak to pozor. My soukromým firmám na jejich profit v takovém byznysu přispívat nebudeme.

31.1.2012 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Martin Vokurka

Asi takto by se daly stručně shrnout problémy, které se letos valí na tuzemsko. Na mnoha místech jsou rozjeté projekty vodárenských staveb za desítky milionů, jinde jsou takříkajíc na spadnutí. A najednou by mohly přijít o významnou dotační podporu.

Mají se v současnosti obávat v Pokojovicích, Výčapech či na Rokytnicku, že se u nich nebude kopat? „Řekl bych, že ne. Vlastnická struktura vodárenských zařízení je tu víceméně bez soukromých subjektů, notabene zahraničních. To znamená, že letošní plánované investice, při kterých bude zapotřebí 100 milionů korun z dotací, by měly dopadnout dobře,“ sdělil Miloš Kokeš, tajemník svazku obcí Vodovody a kanalizace se sídlem v Třebíči (VAK).

Vodárenská akciová společnost, a.s., (VAS) zajišťuje nejen svazku 123 obcí na Třebíčsku, ale dohromady deseti svazkům obcí v širším regionu údržbu a provoz vodárenských zařízení. Jejím majoritním vlastníkem jsou právě obce, což hraje podstatnou roli při získávání dotací. „Měla v ní sice v minulosti 33procentní podíl francouzská společnost Suez Environnement. Ale postupně se ji podařilo vyplatit, tento proces skončil loni. Nyní VAS spěje k tomu, že bude ze 100 procent vlastněna obcemi,“ objasnil Kokeš.

Vodárenská akciová společnost a.s. (VAS) vznikla v roce 1993 a patří mezi sedm největších provozovatelů vodovodů a kanalizací v republice. Zajišťuje vodárenský servis pro asi 650 obcí na Vysočině a v Jihomoravském kraji. Na Vysočině působí krom Třebíčska ještě na Jihlavsku a Žďársku. Obce vlastní stavby, potrubí a zařízení, VAS se stará o jejich provoz a technický servis.

To zcela jiné problémy mají například v Praze, která už ztratila naději, že získá šestimiliardovou dotaci na stavbu nové centrální čističky odpadních vod na Císařském ostrově. Praha má totiž na provoz čističky až do roku 2028 podepsanou smlouvu s francouzskou firmou Veolia. A tak peníze získané na stočném plynou na účet soukromé společnosti místo na účet města.

Svazek obcí Vodovody a kanalizace se sídlem v Třebíči má na české poměry vysokou cenu pitné vody, lidi tu platí 78,90 korun za kubík. Podle představitelů svazku je to právě kvůli vysokým investicím do obnovy infrastruktury.

Autor: Hana Jakubcová

31.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volby ve Starči.
5

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

V Třebíči zájem o volby trvá

Třebíč - Slušná volební účast v Třebíči trvá i druhý den parlamentních voleb.

OBRAZEM: Zahrádkáři pořádají velkou jubilejní výstavu

Třebíč - Co se letos urodilo, putovalo na výstavu. Zahrádkáři v Třebíči pořádají jubilejní třicátou oblastní výstavu ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Volby ve Vladislavi: I občanský průkaz už jsme po rozpečetění urny našli

Vladislav – V městysi Vladislav za první hodinu parlamentních voleb přišlo volit skoro 10 procent ze 756 oprávněných voličů.

„Volím topku,“ prozradil vězeň a kuchař Mikuláš Horváth

Lesní Jakubov – Dovařil rajskou a plněnou vepřovou kapsu s opečenými bramborami. A pak už padesátiletý Mikuláš Horváth, „služebně“ nejstarší vězeň rapotické věznice, netrpělivě vyhlížel volební komisi, aby mohl do urny vhodit svůj hlasovací lístek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení