V důsledku teplé zimy i teplého jara ale hygienici nevylučují možnost, že se sinice začnou množit dříve a více než obvykle. Zákaz koupání platí stejně jako loni v Dubici na Českolipsku. Zhoršenou kvalitu vody má například Orlická přehrada u autokempu Radava a řada rybníků na Jihlavsku a Třebíčsku.

Na Českolipsku mohou lidé využít Máchovo jezero, které nyní nabízí teplou a po nedávném chemickém ošetření i kvalitní a opticky čistou vodu. Odborníci tam letos potřetí rozstřikovali roztok síranu hlinitého. Dobré podmínky ke koupání má zatím také liberecká a jablonecká přehrada. Po zákazu koupání v minulém roce jsou opět v provozu koupaliště v Hamru na Jezeře, Sedmihorkách a v Novém Boru.

Ve středních Čechách si lidé mohou užívat vodních radovánek zatím ve všech sledovaných koupalištích. Pouze voda v přírodním Tyršově koupališti u Rakovníka a Proboštských jezerech nedaleko Brandýsa nad Labem je méně průhledná kvůli výskytu řas. Naopak na vodní nádrži Slapy je voda průzračná do pěti metrů.

Výbornou kvalitu vody v jižních Čechách vykazuje Lipenská přehrada a Staňkovský rybník. Zvýšený výskyt sinic zaznamenali hygienici v rybníku Hejtman a v Orlické přehradě u autokempu Radava. V Podolsku a Vojníkově na Orlické přehradě je ale voda ke koupání vhodná.

Bez větších problémů se lidé mohou koupat v Plzeňském kraji. Pouze na jezírku Košutka v Plzni hygienici koupání pro citlivé jedince nedoporučují. Na Karlovarsku má zhoršenou kvalitu Velký rybník u Hroznětína, ale zatím nebrání koupání. Více sinic zaznamenali hygienici i v Rolavě u Karlových Varů.

Na Vysočině se kvalita vody v koupalištích sice oproti začátku června zlepšila, na některých místech ale stále nedostatečně. Citliví jedinci a děti by se měli sprchovat po koupání ve Velké přehradě na Pelhřimovsku, v Malé přehradě a na rybnících Medlov na Žďársku, Sykovec i Ředkovec na Havlíčkobrodsku. Na Jihlavsku je nejhorší rybník Okrouhlík, ve kterém hygienici nedoporučují koupání. Zhoršená kvalita vody je i v Borovinci, na Pávově, Žďársku na Milovech a ve Skalském rybníku. Na Třebíčsku mezi rybníky s horší jakostí vody patří Kuchyňka, Pyšelák a Rathan.

Ve východních Čechách je voda ve většině koupališť zatím čistá a bez výskytu sinic a řas. S její zhoršenou kvalitou je nutné počítat v rybníku Rosnička na Svitavsku, v Oborském rybníku na Jičínsku a nádrži Rozkoš u České Skalice. Mírně znečištěný je rybník Hluboký na Pardubicku.

Zcela bez obav se zatím lidé mohou osvěžit v přírodních koupalištích v Praze a Ústeckém i Zlínském kraji. V Ústeckém kraji ovšem lidé na řadě míst riskují zdravotní problémy a koupají se v rybnících či nádržích, kde nejsou oficiální koupaliště. Takovými místy jsou například rybník Lubenec na Lounsku, Libouchec na Ústecku nebo nádrž Oprám v Litvínově. V Olomouckém kraji je zvýšené riziko vzniku zdravotních problémů u vnímavých jedinců jen v Plumově na Prostějovsku a Hustopečích nad Bečvou, jinak je tam voda ve vodních nádrží rovněž zdravotně nezávadná. Na Bruntálsku se přemnožily toxické sinice ve vodách rybníku Edrovice, proto tam hygienici doporučují, aby se lidé po koupání sprchovali pitnou vodou. Nejhorší situace na jižní Moravě je na Pálavě v Blansku, kde je sice ještě možné koupání, ale voda má zhoršenou jakost. Možné není koupání pouze v rybníku Olšovci na Blanensku, který vodohospodáři loni vypustili a hladina vody je v současnosti stále příliš nízká.