Jak dlouho zůstane voda v rybnících a dalších přírodních koupalištích čistá, bude záviset hlavně na vývoji počasí v nejbližších dnech a týdnech. Pokud se významně oteplí, což by fandové jarního koupání v přírodě určitě přivítali a ocenili, začne se voda k jejich nelibosti rychle kazit.

Jihlavští hygienici analyzovali před týdnem vodu z Černého, Malého Pařezitého a Velkého Pařezitého rybníka a z rybníka Nadymač. „Vzorky získané v těchto čtyřech rybnících, které označujeme za takzvané vyhláškové, byly naprosto v pořádku,“ potvrdila příznivou informaci Martina Fišarová z odboru obecné a komunální hygieny. „Otázkou ovšem zůstává, jak dlouho zůstane jakost vody na této dobré úrovni a jak to bude vypadat v dalších rybnících,“ připomenula.

Kontrola za týden

Odborníci na kvalitu vody určené k rekreačnímu koupání budou s nástupem sezony kontrolovat ještě rybníky Pávov, Borovinku a Okrouhlík, a to senzoricky.
A s obavami hledí k polenskému rybníku Peklo, který má statut přírodního koupaliště, ale současně pověst každoročně nejproblémovějšího místa na koupání na Jihlavsku. „S vodou v Pekle bývá problém. Uvidíme, jak se na jakosti vody v tomto rybníce i na jiných koupalištích podepíše počasí. Hlavně s teplem čekáme, že se voda bude postupně kazit,“ poukázala na zákonitost Fišarová.

Další kontrolu naplánovali hygienici na příští týden.