VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přípojky ke kanálu a stočné. To je v Syrovicích téma číslo 1

Nové Syrovice, Láz - Až dosud končí fekálie z domácností v Nových Syrovicích a Lázu podle všeho v potoce a v rybníku. Obě obce ale spojily síly, sehnaly obrovské dotace a stavějí společnou čističku odpadních vod a síť kanálů. 

12.4.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Jenže aby prokázaly užitečnost a oprávněnost záměru, budou muset časem prokázat také počty napojených uživatelů. Mnozí místní majitelé nemovitostí ale začínají váhat s budováním přípojek. Zdá se jim to drahé, diskutují mezi sebou, zda do toho jít, či ne, když přece mají jímky, jejichž vyvážení jim připadá ekonomičtější.

Starosta Oldřich Svoboda se ale lidi snaží přesvědčit o opaku. Cituje zákon, který ukládá vyvážet fekálie pouze do čističky, to podle jeho kalkulací nakonec ročně vychází mnohonásobně dráž než platba za stočné při napojení na kanalizaci. „Navíc barák s kanalizační přípojkou má o osm procent vyšší hodnotu než ten, kde napojení na kanál chybí,“ argumentuje starosta.

Místo do čističky vozí fekálie na pole

Cena stočného pro čtyřčlennou domácnost, která se napojí na kanalizaci, by měla v Syrovicích ročně vyjít odhadem na asi 3 600 korun. Ten, kdo bude do čističky poctivě vyvážet obsah vodotěsné žumpy bez nepovoleného přepadu, o standardním objemu deset kubíků, zaplatí údajně až 37 500 korun za rok.

Ovšem ve vsích je tradičním zvykem místo do čističky nechat si od známého vyvézt fekálie někam na pole. To vyjde na pár stovek. Vyvezení do čističky stojí přes dva tisíce.

Vřava v Syrovicích došla tak daleko, že starosta vytvořil materiál, ve kterém vše obšírně do detailu vysvětlil. V materiálu jsou výklady zákona, kolik stojí přípojka, jak je to s dokumentací a povolením. Kdo kontroluje, jak vlastníci domů nakládají s odpadními vodami, a že pokuta může dosáhnout až 50 tisíc korun, pokud se nechovají v souladu se zákonem. Čtyřstránkový elaborát starosta nechal roznést do všech schránek.

„Je otázkou, jaká další pravidla Evropská unie vymyslí, budou ale ještě přísnější. Lze předpokládat, že v lokalitách, kde je funkční kanalizace, jímky časem zakáže,“ míní Svoboda.

Cena stočného se na Syrovicku předpokládá 27 korun za kubík včetně DPH. Ti, co jsou připojení zároveň na vodovod, zaplatí za reálnou spotřebu. Kdo má vlastní studnu a využije kanalizaci, zaplatí patrně průměrnou paušální částku za kubík, odvíjející se od vybavenosti domácnosti a počtu členů.

Na druhé straně Třebíčska, v Hlubokém a okolních vesnicích, taky kopou kanály a stavějí čističku. Problémy s napojením lidí na kanalizaci tu nemají. „Abychom při vyúčtování dotace vykázali užitečnost projektu, měli bychom mít alespoň 80 procent napojených nemovitostí. To u nás není problém. Středem vsi vede potok, je dobře vidět, co tam lidi vypouštějí. Přesvědčili jsme je osvětou. Jedna přípojka u nás v závislosti na délce a hloubce výkopu bude stát okolo 14 tisíc korun,“ popsala starostka Hlubokého Marie Svobodová.

Svazek obcí Nové Syrovice a Láz kanalizace a ČOV buduje dílo v hodnotě 65 milionů korun, za podpory dotace ze Státního fondu životního prostředí ve výši 42 milionů korun. Letos svazek vybuduje kanály taky v Krnčicích za 6,5 milionu korun. Z toho 4,5 milionu činí dotace od Kraje Vysočina. Čistička a kanalizace by měla být uvedena do provozu příští rok.

Otázky a odpovědi starosty Syrovic Oldřicha Svobody

Kontroluje někdo způsob likvidace odpadních vod?

Ano. Státní dozor nad způsobem likvidace odpadních vod provádí místně příslušné vodoprávní a stavební úřady v Moravských Budějovicích. Po dokončení realizace kanalizačního řadu v příslušných lokalitách obce budou prováděny těmito odbory kontrolní prohlídky stavebně technického stavu funkčně zachovaných žump na vyvážení u jednotlivých nemovitostí, včetně způsobu likvidace splaškových vod.

Jak likvidovat odpadní vody v místech, kde není doposud vybudována kanalizace?

Tam, kde není doposud vybudována kanalizace pro veřejnou potřebu, je možno odpadní vody likvidovat akumulací v žumpách s následným vývozem na čistírnu odpadních vod. Žumpy se nesmějí opatřovat odtokem a přelivem a musí být vodotěsné. Všechny přiváděné a shromážděné odpadní vody musí být ze žumpy vybírány a hygienicky nezávadně zneškodňovány. Žumpy musí být v pravidelných intervalech dle jejich kapacity vyprazdňovány a o vyvážení má být vedená evidence. Odpadní vody ze žump není dovoleno vypouštět ani ve zředěném stavu do vodních recipientů nebo odvodňovacích příkopů. Vypouštění odpadních vod bez povolení je nelegální.

Co pro mě znamená to, když nyní nemám zájem o vybudování kanalizační přípojky?

Při dodatečném připojení na veřejnou kanalizaci po jejím dokončení hradí znečišťovatel při výstavbě kanalizační přípojky veškeré náklady v plném rozsahu z vlastních zdrojů, včetně povrchových úprav a asfaltů. Rovněž sám a na vlastní náklady si zajistí projektovou dokumentaci, vyjádření správců sítí, souhlas vlastníka popř. provozovatele kanalizace a zajistí si příslušné povolení stavebního úřadu. Což dnes nemusí.

Autor: Hana Jakubcová

12.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volby ve Starči.
5

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

V Třebíči zájem o volby trvá

Třebíč - Slušná volební účast v Třebíči trvá i druhý den parlamentních voleb.

OBRAZEM: Zahrádkáři pořádají velkou jubilejní výstavu

Třebíč - Co se letos urodilo, putovalo na výstavu. Zahrádkáři v Třebíči pořádají jubilejní třicátou oblastní výstavu ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Volby ve Vladislavi: I občanský průkaz už jsme po rozpečetění urny našli

Vladislav – V městysi Vladislav za první hodinu parlamentních voleb přišlo volit skoro 10 procent ze 756 oprávněných voličů.

„Volím topku,“ prozradil vězeň a kuchař Mikuláš Horváth

Lesní Jakubov – Dovařil rajskou a plněnou vepřovou kapsu s opečenými bramborami. A pak už padesátiletý Mikuláš Horváth, „služebně“ nejstarší vězeň rapotické věznice, netrpělivě vyhlížel volební komisi, aby mohl do urny vhodit svůj hlasovací lístek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení